Logo MojaObčina.si
DANES
8°C
1°C
JUTRI
9°C
-2°C

Skupaj smo delali za dobro, hvala

Prvi dan Tedna karitas je bil zame nekaj posebnega. 30 in več let imamo pri Karitas veliko dela: prireditev Umetniki za karitas v dvorcu Lanthieri, Dan odprtih vrat, Ponikva, Klic dobrote, skrbi in veselja na pretek; tokrat je bilo zame le praznovanje. Za vse so poskrbeli drugi. Maja 2022 so sodelavci Karitas, pod taktirko Tihomirja in Tatjane, tudi ob podpori občine Ajdovščina, začeli zbirati prostovoljne prispevke pod naslovom 'Dvigalo za Jožico'.

V tem času je bilo potrebnih veliko ljudi, da je bilo 21. novembra dvigalo ob mojem domu na Cesti pripravljeno, da me dvigne in pelje dol in gor, potrebovalo je še blagoslov. Zgodba mojega križevega pota je postala javna, zato danes lahko rečem le hvala Bogu in številnim dobrim ljudem, ki so čutili, molili in darovali.

Veliko ljudi se je zbralo na našem dvorišču, če bi naštevala, bi verjetno koga izpustila: Cerkev in država, Karitas in sosedje, družina in prijatelji. Še posebej smo bili veseli ponovno izvoljenega župana Tadeja Beočanina, pa tudi novo izvoljenega Vipavskega župana Antona Lavrenčiča. Oba sta bila deležna čestitk in aplavza prisotnih.

Tatjana Rupnik je nagovorila zbrane, na kratko predstavila skupno zgodbo, in med drugim rekla: »Ne bom pozabila Jožice, ko je rekla: 'Lepo je, ko pomagaš drugim, težko je, ko sam potrebuješ pomoč.' Naposled je le sprejela ponujeno pomoč in se strinjala, da pričnemo z akcijo zbiranja darov za nakup montažnega dvigala. Potrebno je bilo zbrati na hitro preračunano 19.800 evrov. A njena želja je bila, da se kupi montažno dvigalo, ki bo, ko ga sama odrabi služilo nekomu drugemu. Ja, spet je razmišljala o drugih ljudeh, potrebnih pomoči, ja to je naša Jožica. In tako smo konec meseca maja pričeli z akcijo. Prispevki dobrih ljudi so prihajali, veliko je bilo telefonskih klicev ljudi, ki so želeli darovati, pohvaliti moram tudi medije, ki so se srčno odzvali. Med prvimi je pomoč nakazala Občina Ajdovščina, Vipava, škofija in župnije. V mesecu juniju je bil na Sveti Gori tudi dobrodelni koncert. Dela na Cesti so tekla, svojci, sosedje, prijatelji, dobrotniki so pripravili vse potrebno, da bo, ko bo naročeno dvigalo prispelo, vse nared. Jožica pravi, da ima najboljšega zeta, kaj pravi on, je pa druga zgodba.V drugi polovici avgusta, ob dnevu odprtih vrat Umetnikov za karitas na Sinjem vrhu, smo akcijo zbiranja zaključili. Zbranih je bilo 54.324,81 evrov. Predvidoma bomo porabili okrog 25 tisoč evrov. Točno bomo vedeli, ko prejmemo vse račune. Ostanek zbranih sredstev pa bomo, kot je bilo že rečeno, prenesli na Sklad za invalide, v katerem se bo zbiralo sredstva za ljudi, ki bodo potrebovali podobno pomoč, kot jo je potrebovala naša Jožica.«

Veliko tehnično odgovornost in delo je prevzel Peter Skapin, podjetnik in dobri človek iz Vipave, s katerim sva sodelovala v akcijah pomoči drugim, najbolj sva bila uspešna pri dvigalu za 20-letna dvojčka – invalida v Podkraju.

Besedo je imel Peter, ki ni pričakoval hvaljenja, temveč je z nami delil veselje. Z nami so bili tudi ljudje in predstavniki raznih dobrotnikov, Tatjana jih je naštela preko 500, ki pa niso želeli biti imenovani, hvala vsem.

Moja čustva so dobesedno privrela na dan, ko sem brez zavor izrazila svoje občutke in se s pogledom dotaknila vseh navzočih. To je bila velika potrditev gesla Tedna karitas 'Skupaj delamo za dobro'. Potrditev tega je bil tudi razgovor med škofom in županom, ki sta se na hitro zmenila za protokol: Župan Tadej naj jo pripelje, škof Jurij bo blagoslovil dvigalo. Kaj hočemo več. Škof je k blagoslovitvi povabil vse prisotne duhovnike in na našem dvorišču je bila ena sama karitas.

Bila je tudi pesem. Veliko presenečenje so mi pripravili Urša, Petra, Marjan in Andrej, sodelavci in pevci Radia Ognjišče. Vse pesmi so bile občutene, toda tista 'Ko dvigneš me' se je v lepem sončnem dnevu dotaknila vseh.

Ob koncu hvala vsem, ki ste pomagali meni in s svojim darom preko Karitas ali osebno osrečili številne družine, otroke in posameznike. Boglonaj, spoštujmo drug drugega. Veselimo se uspehov sočloveka. Blagoslovljene praznike in srečno leto, ki prihaja.

Jožica Ličen

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi