Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo vreme povsod umirilo in do jutra se bo zjasnilo. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju 19 stopinj C.
17°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 28°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 26°C
petek, 30.06.2017
17°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 18h
Zvečer bodo predvsem v jugovzhodni Sloveniji še možne krajevno močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra.
17°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Prostovoljstvo ne pozna meja…


PROSTOVOLJSTVO

| |
29.09.2015      11:53
A A

Prostovoljstvo ne pozna meja…


Pregovor pravi: »Pravega prijatelja spoznaš v nesreči!«. Veseli in ponosni smo, da imamo dolgoletne in zares prave prijatelje med našimi rojaki v Sovodnjah ob Soči.


Deli:

Društvo prostovoljnih krvodajalcev iz Sovodenj ob Soči sem pred leti na kratko že predstavila v časopisu Latnik. Prav pa je, da na kratko opišem, kdaj in kako smo postali prijatelji. .    Sodelovanje med OZ RK Ajdovščina in Združenjem prostovoljnih krvodajalcev Sovodnje ob Soči se je začelo že v sedemdesetih letih. Ajdovci so društvu nudili pomoč pri izobraževanju o prvi pomoči, pri organizaciji zdravstveno-vzgojnih predavanj med krajani in na osnovnih šolah. Izmenjevali so si izkušnje na področju krvodajalstva. To sodelovanje pa je začelo dobivati še drugo, morda še večjo vrednost. Med njimi so se spletle tudi čisto prave prijateljske vezi, predvsem pa je bil neprecenljiv njihov prispevek v humanitarnih akcijah. Poleg tega pa tudi materialna in finančna pomoč, ki so jo nudili otrokom v Centru za izobraževanje, usposabljanje in rehabilitacijo v Vipavi, zadnje desetletje pa oskrbovancem v Varstveno delovnem centru Vipava. Občasno se jih spomnijo s finančnimi prispevki, ki jih člani društva ali prostovoljci darujejo namesto daril ob raznih življenjskih jubilejih ali pa cvetja ob slovesu od svojih dragih. Da je prišlo do sodelovanja in spletanja takih vezi, ki še danes trajajo, je predvsem zaslužna ajdovska rojakinja Marinka Batič, ki jo je ljubezen pripeljala v Sovodnje ob Soči. Bila je med pobudnicami za ustanovitev društva Prostovoljni krvodajalcev v Sovodnjah. Ob njenem vztrajnem delu in trudu ter pomoči nekaj prijateljev, ji je uspelo ustanoviti društvo in pridobiti številne krvodajalce in prostovoljce v Sovodnjah in okoliških krajih. Vesela sem, da je vodenje društva prevzel njen sin in ni bojazni, zato sem prepričana, da naše prijateljstvo ne bo pretrgali dolgoletnih  vezi.

Gospa Marinka me je pred nekaj dnevi, prijetno presenetila s svojim telefonskim klicem: »Vera, se vidimo v soboto, 26. septembra v Vipavi. Pripeljemo dva »furgona« PVC pokrovčkov. Slišali smo, da prostovoljci v Vipavi zbirajo pokrovčke za pomoč neki deklici«. Povedala sem ji, da so zbirali pokrovčke za deklico Laro iz Šempetra in da so ji z denarjem od prodanih pokrovčkov že kupili računalnik. Pravkar pa so pričeli z akcijo zbiranja pokrovčkov za 35-letnega Jerneja iz Šempasa. Jernej si je kot mladostnik pri padcu poškodoval glavo. Zaradi posledic je izgubil vid in je vezan na invalidski voziček, zato je odvisen od tuje nege in pomoči. Zaradi neurejenega dostopa – makadamske poti do stanovanjske hiše svojci Jerneja, ne morejo z vozičkom peljati dlje od  hiše. Zelo si želijo tudi dvižno posteljo, ki bi jim olajšala delo pri  njegovi negi.

Na dogovorjeni dan sva z  Aleksandro Besednjak, koordinatorko te akcije, Jernejevo mamo in nekaj prostovoljci, pričakali naše prijatelje v Vipavi. Točni kot švicarska ura, so prispeli ob dogovorjeni uri, in na naše veliko veselje, pripeljali 500 kg pokrovčkov. Mislim, da je to lepa spodbuda vsem nam za nadaljevanje zbiranja pokrovčkov in srčno si želim, da bi jih tudi z vašo pomočjo, čim prej dovolj zbrati. Iskreno se zahvaljujem vsem, ki ste sodelovali v dosedanjih humanitarnih akcijah. in vse ljudi dobre volje, vljudno vabim, da se nam pridružite tudi v tej akciji. Pohvala in zahvala gre tudi vsem pedagoškim delavcem na šolah in v vrtcih, ki naše najmlajše spodbujajo, da zbirajo pokrovčke. Hvala tudi vsem staršem, ki s svojo predanostjo, dajete zgled svojim otrokom za pomoč ljudem v stiski.

Vera Kodrič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.