Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.07.2017

pretežno oblačno
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno s krajevnimi padavinami in nevihtami. Ob morju bo večji del dneva pihal jugo, zvečer pa bo zapihal okrepljen severozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 26, v južnih krajih do 30 stopinj C.
20°C | 28°C
torek, 25.07.2017
15°C | 28°C
sreda, 26.07.2017
12°C | 25°C
četrtek, 27.07.2017
12°C | 28°C
petek, 28.07.2017
14°C | 30°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.7.2017 ob 8h
Danes bodo nekatere nevihte spremljala krajevna neurja z nalivi in močnejšimi sunki vetra. Ni izključen tudi pojav toče. Na obali bo zvečer ob prehodu hladne fronte zapihal okrepljen severozahodnik.
20°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Pogled na delo Karitas za nazaj in naprej


PROSTOVOLJSTVO, VERSKE

| |
24.03.2014      14:38
A A

Pogled na delo Karitas za nazaj in naprej


V soboto, 1. marca 2014, smo občni zbor začeli s sveto mašo v župnijski cerkvi sv. Štefana v Vipavi, ki jo je ob somaševanju duhovnikov daroval upokojeni koprski škof in predsednik Slovenske karitas Metod Pirih. Potem se je 130 udeležencev preselilo v Škofijsko gimnazijo.


Deli:

V statutarnem delu je ravnatelj Matej Kobal predstavil delo Karitas v koprski škofiji v letu 2013, sledil je pregled finančnega poslovanja, ki ga je pred tem že pregledal in potrdil nadzorni odbor ter glavne značilnosti vseh treh območnih in petih dekanijskih karitas, kakor tudi delo Zavoda karitas Samarijan. Poleg poročil za nazaj  je bil sprejet tudi program dela za leto 2014. V popoldanskem delu je bilo predavanje p. Branka Cestnika na temo: Papeževi čevlji ali kam koraka Cerkev pod papežem Frančiškom.

Karitas vipavske dekanije je del Škofijske karitas Koper in je vpeta v vse predstavljene programe, zato  naj bo v tem zapisu celota. Morda le podatek, da je na področju vipavske dekanije 391 družin in 121 posameznikov, ki prejemajo materialno pomoč.

V Koprski škofiji je Karitas organizirana v 166 župnijah, Župnijske karitas (ŽK) se združujejo v tri območne (OK) in pet dekanijskih Karitas (DK). Imamo 13 Centrov karitas, kjer sodelavci nudijo ljudem osnovne informacije in konkretno pomoč, ter štiri domove, kjer se izvajajo  specifični programi.

Večina dela sloni na prostovoljcih: 1.158 stalnih in 1.256 občasnih prostovoljcev je v letu 2013 opravilo 96.860  ur prostovoljnega dela. Če bi te ure preračunali po normativih, ki jih določa Zakon o prostovoljstvu, bi dobili znesek 952.896 EUR.

Materialna pomoč družinam in posameznikom se je izvajala preko ŽK, MŽK, DK, OK, glavnina pa v Centrih karitas, kjer so podatki naslednji:

- pomoč v hrani je prejemalo 3.058 družin in 1.067 posameznikov,

- pripravljenih je bilo 22.532 paketov,

- oblačila, obutev, pohištvo in druge osebne predmete je prejelo 4.117 družin in posameznikov.

- skupna teža zbrane in razdeljene hrane znaša 407.242 kg/l, pri tem glavnino predstavlja hrana iz intervencijskih zalog v korist najbolj ogroženih oseb v EU.

Vrednost hrane in higienskega materiala, preračunana na povprečne maloprodajne cene, znaša 521.270 EUR. Finančna pomoč pri plačilu računov družinam in posameznikom je na vseh nivojih znašala 95.540 EUR. Šolske potrebščine je prejelo 985 družin za 1.994 šolarjev. Delo z družinami, ki imajo otroke v  posvojitvi na razdaljo (123 otrok), predstavlja skupaj 36.900 EUR letne pomoči. Finančna pomoč otrokom na vseh nivojih znaša 121.484 EUR.

Ob konkretni pomoči družinam in  posameznikom je vedno prisoten pogovor z načrtom pomoči in spremljanjem; poleg tega  je bilo zabeleženih še 6.363 laičnih svetovanj.

Pomoč ostarelim, bolnim, osamljenim je najbolj prisotno v župnijskih Karitas: pred prazniki je bilo 7.769 obiskov po domovih in 7.197 obiskov v domovih za ostarele, številnim so sodelavci pisali voščila.  Podprli smo srečanje KBBI ter Slepih in slabovidnih.  Srečanj po župnijah se je udeležilo 3.328 starejših, romanj pa 607 starejših in invalidov.

Specifični programi Škofijske karitas: Počitniški programi so bili v Portorožu in Soči. Udeležilo se jih je 8 družin, 25 starejših in 54 otrok. V Domu karitas v Soči je bilo 1223 nočitev. Popoldan na Cesti je deloval na osmih lokacijah: udeležilo se ga je 158 otrok in 108 prostovoljcev. V okviru tega je potekala tudi Šola za starše in svetovanje. V Bertokih se je izvajal program Pomoč brezdomcem. Zabeležili so redne ali občasne obiske 86 različnih oseb, bilo je 2244 obiskov.

Programi Zavoda karitas Samarijan: Materinski dom v Solkanu in na Cesti je nudil zavetje 28 ženskam in 32 otrokom. Skupno število nočitev je bilo 8.640. Varna hiša je sprejela 8 žensk in 8 otrok. Vseh nočitev je bilo 1.680. Medgeneracijsko središče Samarijan je potekalo na 9 lokacijah in je vključevalo 409 oseb vseh generacij. Vrtnica, socialna rehabilitacija  oseb s težavami zaradi zasvojenosti z alkoholom se je izvajala v Bertokih in stanovanjski skupnosti Truške s 64 uporabniki. Skupno število nočitev je bilo 3.108.

Akcije in projekti: Umetniki za karitas, Posvojitev na razdaljo, Zaupanje, Dar za stisko, Namenska pomoč, Pomagam pomagati, Pomagajmo preživeti,  Da bo korak v šolo vesel, Manjša sveča za sočloveka sreča, Klic dobrote, Postne akcije (40 dni brez alkohola, Ne pozabimo - Streha nad glavo, Plamen upanja).

Viri financiranja: prostovoljno delo, darovi skupin in posameznikov, nabirke po župnijah, prispevki lokalnih skupnosti, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij, Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja (hrana EU) različne akcije na nacionalni in lokalni ravni.

Programi v 2014 bodo enaki kot v preteklosti, s tem, da bo potrebno več pozornosti posvetiti svetovanju in spremljanju ljudi v stiski in zbiranju sredstev za pomoč. Sledili bomo Strateškemu načrtu Slovenske karitas za obdobje 2014 – 2018, ki pravi: Karitas je Ljubeča skrb Cerkve za ljudi v stiski. Glas revnih v družbi. V službi človekovega dostojanstva.

Jožica Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 188
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.07.2017
Danes ni dogodkov.
30.07.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sheer Mag (ZDA)
30.07.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sheer Mag (ZDA)
02.08.2017 | Umetnost
VODSTVO PO PREGLEDNI RAZSTAVI MILENA LAH, KIPARKA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.