Logo MojaObčina.si

Ajdovščina

DANES
15°C
6°C
JUTRI
16°C
5°C
15212

Preživljanje prostega časa na Podrti gori

Epidemija korona virusa nas je, tudi tiste, ki tega prej niso tako pogosto počeli ali tega niso marali početi, na nek način spodbudila, da smo več v stiku z naravo. Omejitve nam onemogočajo, da bi se odpravili v oddaljene kraje, po drugi strani pa nam je lahko to spodbuda, da raziskujemo svoje kraje. Če že pred 'korona časom' nismo uspeli opaziti, s čim nas vse bližnja narava vabi, imamo sedaj idealno priložnost, da spoznavamo, kaj nam vse domača krajina ponuja. Le oči moramo odpreti. Marsikdo je znal že prej uživati v lepotah svojih bližnjih krajev, nekateri pa so jih šele zaradi omejitev gibanja, povezanih z epidemijo, začeli malo bolj raziskovati. Naravne danosti naše doline nam tako rekoč pred nosom ponujajo veliko možnosti za gibanje v naravi, kratke ali daljše pohode, vožnjo s kolesom, raziskovanje in odkrivanje še neodkritih kotičkov ... Možnosti je res veliko, zato izgovor, da se ob vseh ukrepih nimamo kam umakniti in sprostiti, res ni na pravem mestu. Kljub omejitvam glede druženja lahko prav vsak najde košček narave, kamor se lahko zateče, umakne od vseh slabih novic, s katerimi se dnevno srečujemo, sprosti, si napolni 'baterije' …

Iz vasi Dolga Poljana, ki leži pod Podrto goro, je veliko pešpoti do vrha Gore. Nekatere so se že malo zarasle, druge pa so številnim pohodnikom tako prirasle k srcu, da jih kar dnevno obiskujejo. Ker je med sprehodom v naravi čas tudi za razmislek o tem in onem, se spletajo različne ideje, tudi takšne, kako bi te poti polepšali ali kako drugače zaznamovali. Tako so si nekateri izmed najbolj navdušenih vaških pohodnikov že pred leti omislili, da bi ob pešpoti mimo Podrte gore postavili lesene klopi za krajši oddih. Na vrhu, na t. i. 'Kraguljcu', nedaleč od Podrte gore proti vzletišču Kovk, je bil leta 2019 postavljen pet metrski lesen križ, pod njim pa lesena klop, ki nudi čudovit razgled nad celo dolino. Pod kamnitim križem pod vrhom Gore je bila leta 2006 postavljena in blagoslovljena kapelica. Na tem mestu se tradicionalno že nekaj let v predbožičnem času postavljajo jaslice. Pri pripravi in postavitvi jaslic sodeluje kar nekaj dolgopoljskih in drugih pohodnikov. Tokrat je bila zaradi epidemije postavitev jaslic v precej okrnjeni zasedbi. Rodila pa se je, morda tudi zaradi tesnejšega stika z naravo, še ena zamisel. Pod Podrto goro je ogromno velikih skal, ena lepših, mogočnejših in najbolj vidnih ob pešpoti pa je prav gotovo t. i. 'Lastučna' skala. Tam je bila v predprazničnem času postavljena velika silhueta svete družine, ki je ponoči tudi lepo osvetljena. Božični čas se uradno zaključi s svečnico, zato ostaja še nekaj časa za ogled omenjenih prazničnih simbolov. Poseben čar imajo predvsem, ko se noč spusti.

Želja po preživljanju prostega časa v bližnji naravi je tako med vaškimi in drugimi ljubitelji narave pred, med 'korona časom' in verjamemo, da tudi, ko bomo dokončno premagali ta virus, zapisana globoko v zavesti. Zagotovo se bo sčasoma rodila še kakšna zanimiva ideja …

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi