Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

7. pohod Spoznajmo soseda


DOGODKI, DRUŠTVA

| |
17.02.2016      10:28
A A

7. pohod Spoznajmo soseda


Tradicionalni novoletni pohod Spoznajmo soseda, ki ga organizira soseska krajevnih skupnosti Cesta, Dobravlje, Skrilje in Vipavski Križ, koordinira pa Kulturno športno društvo Vrnivec, je bil letos izpeljan že sedmič. Vsi pohodi so bili v prvem tednu meseca januarja, letos pa je vreme malo ponagajalo in se je pohod premaknil za dva tedna.


Deli:
Prvi pohod je imenoval Spoznajmo soseda s Ceste, Vipavskega Križa, Dobravelj in Skrilj (2010), drugi soseda iz Lokavca (2011), tretji soseda iz Ustij in Velikih Žabelj (2012), četrti soseda z Brij (2013), peti soseda iz Stomaža, Kamenj in Potoč (2014), šesti soseda  iz Kamenj, Potoč in Vrtovina (2015) in letošnji, sedmi, pa soseda iz Vrtovina, Gojač in Malovš (2016). Člani Društva Ortaona Vrtovin so pohodnike na mrzlo, a sončno januarsko, jutro pričakali v osrčju vasi  z jutranjo kavico in vročim čajem. Predsednik Kulturno športnega društva Vrnivec  in koordinator pohoda Egon Stopar in predsednik KS Vrtovin Vilko Brus sta pohodnike pozdravila, Simon Čermelj predsednik Društva Ortaona pa je  pohodnike povabil, da si ogledajo znamenitosti in zanimivosti Vrtovina. Iz izhodiščne n.m.v. 360 m, se je bilo potrebno dvigniti še za 160 m na najvišji del pohoda, do cerkvice na Školju sv. Pavla (520 n.m.v.). Pot  je pohodnike vodila od zaselka Šateji mimo zidov, kar 800 jih je in vsak meri približno 150 m. Če pogledamo od Vrtovina proti severu, vidimo samo zidove, nad  zidovi so navadno dolge plante vinske trte. Vsaka terasa ima podzidek in ravnico, na kateri so njive, vinogradi ali sadovnjaki. Tako smo prišli do zaselka Guštini, natančneje do Marjana Rebičevga, ki zbira in razstavlja stare predmete. Sledil je vzpon do znamenitega vodnega stolpa iz rimskih časov. Vodni zbiralnik pod Školjem Sv. Pavla v Vrtovinu je izjemen arhitekturni spomenik, saj je najvišja ohranjena rimska stavba v Sloveniji (11 m). Postavljen je nad vodni izvir v pečini. Domnevajo, da je bila stavba svetišče že pred sledovi, ki so jih tu pustili rimski vojaki. V vojnem času je bil za veliko naselbino na Školju izvir življenjskega pomena, zato so ga razširili v zajetje ter nad njim zgradili mogočen stolp. Vodo so iz stolpa nosili po strmih stopnicah. Pohodniki so Školj sv. Pavla nad Vrtovinom osvojili z malo več truda po plezalni stezi. Cerkvica je na 520 m visokem hribu. Leta 1947 je tu zrasla na temeljih prejšnje cerkve. Domačini iz Kamenj in okolice so jo postavili v spomin na žrtve druge svetovne vojne in Bogu v zahvalo za mir.  Pohodnik lahko tu uživa v miru in lepem razgledu. Cerkev sv. Pavla ni romarski kraj, je pa prav tako ljuba in dragocena vernim prebivalcem okoliških vasi in zaselkov. Velikih romanj sem nikoli ni bilo, še vedno pa prihajajo sem domačini. Pridružite se jim kdaj!
Po sprehodu skozi zgodovino je vodenje pohoda prevzel Martin Šinigoj, predsednik sveta KS Gojače - Malovše, ki nas je popeljal do korita za napajanje živali, ki je bilo postavljeno po drugi svetovni vojni. Sledil je spust do Malovš, kjer smo si najprej ogledali zelo lepo obnovljeno domačijo Maklovih in cerkvico Svetega Kozme in Damijana, sprehodili skozi središče Gojač, si ogledali cerkvico Svetega Justa in se nato po stari povezovalni poti, ki so jo Vrtovinci temeljito očistili prav za potrebe izvedbe pohoda, vrnili v Vrtovin. Tam smo se sprehodili mimo ostankov kavern iz prve svetovne vojne, si ogledali cerkev Svete Device Marije in pohod zaključili na izhodišču, to je na ploščadi pred osnovno šolo Vrtovin.

Ob koncu pohoda smo se okrepčali z odlično joto s klobaso, za dobro vzdušje pa je poskrbel domači moški pevski zbor Vinograd, ki nam je zapel par slovenskih pesmi.

Koordinator pohoda Egon Stopar upa, da so bili pohodniki zadovoljni in se bodo prihodnje leto vrnili na 8. pohod Spoznajmo soseda iz Gojač, Malovš, Raven, Črnič ...

"Dober sosed je boljši, kot oddaljen prijatelj, najboljše pa je, če je tvoj sosed tudi tvoj prijatelj."

Nevenka G.

 




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.