Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.07.2018

pretežno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 29°C
ponedeljek, 21.07.2018
19°C | 31°C
torek, 23.07.2018
18°C | 32°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 32°C
četrtek, 25.07.2018
17°C | 33°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Zgodbe iz Rustjeve hiše


OBČINSKE, DOGODKI

| |
22.08.2017      11:48
A A

Zgodbe iz Rustjeve hiše


Arheologi iz Skupine Stik, ki v Rustjevi hiši opravljajo arheološke raziskave, nepričakovano odkrivajo zanimive zgodbe iz obdobja prve vojne. Naleteli so tudi že na rimskodobno arhitekturo, v naslednjih dneh bo jasno, ali gre za temelje manjkajočega stolpa št. 11 ali za obzidje.


Deli:

Rustjeva hiša je bila zgrajena sredi 18. stoletja, za gradnjo so porabili ostanke arhitekturnih členov rimske Kastre. Iz takšnih ostankov je zgrajen lepo viden odtočni kanal, iz rimskega obdobja so tudi stebrički, na katere so graditelji hiše postavili ladijski pod – arheologi so naleteli na delno ohranjene trame in deske. »Ladijski pod je propadal, zato so ga zasuli z ogromno uporabnimi predmeti nekje iz časa 1. svetovne vojne, zanimiva zgodba, ki kaže življenje Ajdovščine takrat,« pove Matej Draksler, vodja skupine Stik, ki opravlja arheološke raziskave. Najdene so steklenice za zdravila, vino, pivo pivovarn, ki jih že zdavnaj ni več, pa razne kovinske posode, lonci, keramične skodelice … Med najbolj zanimivimi najdbami sta dve čutarici, ena avstrijska z letnico 1916, druga ogrska, z letnico 1915. »To, kar smo zdaj odkrili, je bilo nepričakovano in izredno zanimivo, sploh arhitekturne rešitve. Gre za kompleksno grajen objekt, česar običajno iz tega časa ne odkrijemo,« poudari Matej Draksler.

Arheologi so torej prišli do temeljev rimskodobne arhitekture: »Še par dni bomo v tem prostoru, pa bomo vedeli ali gre za stolp ali obzidje, globlje od temelja pa ne bomo šli.« V prihodnjem tednu bodo raziskave opravili še v sosednjem prostoru.
sh
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!