Logo MojaObčina.si

Ajdovščina

JUTRI
32°C
16°C
TOR.
34°C
17°C
Deli
6730

Tri fontane in pršilniki na Lavričevem trgu

Na Lavričevem trgu so gradbinci pred časom izkopali tri metre globoko luknjo, ki pa ni povezana z gradnjo komunalne infrastrukture, pač pa z bodočo ureditvijo urbane opreme na trgu, konkretneje 'vodnega elementa'.

Na mnogih trgih po svetu igra voda pomembno vlogo, običajno v obliki fontan. Pogosto je obvezna postaja ('must-see') turističnih ogledov (fontana Trevi v Rimu, Robbov vodnjak v Ljubljani). Tudi ajdovsko mestno jedro po prenovi ne bo brez 'vodnega elementa', saj sta rimsko Kastro oklepala tako Lokavšček kot Hubelj. Nenazadnje je rimsko ime utrdbe Castrum ad Fluvium frigidum, z mrzlo reko pa je povezana tudi znamenita bitka med Teodozijem in Evgenijem, katere razplet je krojila burja. Prav tako bo od burje (in mraza) odvisno, kdaj bo brizgala voda kar iz treh fontan, ki jih bodo umestili pred Sončno uro. Po fontanah bo krožila voda iz podzemnega bazena, ki so ga že zabetonirali. Pod površjem bo tudi strojnica in naprave za krmiljenje vode po fontanah. Bazen bo lahko sprejel 13 kubikov vode, ne zgolj za fontane, pač pa tudi za pršenje. Pršilniki bodo nameščeni na latnikih ob robovih trga in bodo predstavljali dobrodošlo osvežitev v vročih poletnih dneh.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi