Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.07.2018

delno oblačno
Plohe in nevihte se bodo nadaljevale v noč na torek in so lahko predvsem na jugu tudi močnejše.
16°C | 31°C
sreda, 18.07.2018
15°C | 33°C
četrtek, 19.07.2018
16°C | 33°C
petek, 20.07.2018
16°C | 32°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Najnovejša spoznanja o rimski Ajdovščini


OBČINSKE

| |
07.02.2018      10:14
A A

Najnovejša spoznanja o rimski Ajdovščini


Svojevrsten poklon dnevu slovenske kulture sta na sam praznični dan 8. februarja izpeljala arheologa podjetja Magelan, ki izvaja raziskave po Ajdovščini. Predstavila sta dosedanja odkritja in najdbe na Prešernovi ulici v Ajdovščini.


Deli:

Čeprav vreme to zimo arheologom ni najbolj naklonjeno, predvsem zaradi obilice dežja, pa so že opravili glavnino terenskega dela na Prešernovi ulici in se bodo umaknili gradbincem, ki polagajo komunalno infrastrukturo. Seveda pa arheologe čaka še poglobljena analiza vseh najdb. Na slovenski kulturni praznik pa sta arheologa Luka Rozman in Rok Bremec med različnimi plastmi popeljala kar dve skupini Ajdovcev, ki jih zanima zgodovina njihovega mesta. Izvedeli so, da je bila vojaška utrdba skrbno načrtovana in je imel vsak gradbeni poseg svoj namen. Obzidje, temelji so med stolpom št. 12 in nekdanjim Pekom lepo vidni, naj bi bilo visoko 8 metrov, obkrožal ga je obrambni jarek z vodo iz Hublja in Lokavščka. Glavni ulici (kardo in dekumana) sta po običaju potekali v smeri sever – jug in vzhod – zahod. Dosedanje raziskave v Kastri so potrdile skrb Rimljanov za higieno – tako z natančnim sistemom kanalizacije po mestu kot tudi z javnimi kopalnicami, ki so bile namenjene tudi druženju.

Ajdovci so lahko iz različnih plasti razbrali različne faze v rasti mesta in bili začudeni, da se v zgornjem delu Prešernove zgodovina zrcali dokaj plitko in tik pod površjem (nekdanjim asfaltom). Prav zato so kasnejši gradbeni posegi močno zarezali v rimske čase in zato tudi ne preseneča sorazmerno malo najdenih artefaktov. Nekaj novčičev, fibul, drugih kovinskih predmetov, pa keramike in tegul so arheologi tudi pokazali radovednim obiskovalcem, predno gredo predmeti v podrobnejšo obdelavo. 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!