Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.07.2018

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno. Predvsem na Štajerskem in v Pomurju bo pihal severozahodni veter, v zahodnih krajih pa jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 32 °C.
16°C | 32°C
četrtek, 19.07.2018
16°C | 34°C
petek, 20.07.2018
17°C | 33°C
sobota, 21.07.2018
19°C | 30°C
nedelja, 22.07.2018
18°C | 27°C
Opozorila
Sreda, 18.7.2018 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Grajski vrt bo dobil vrata


OBČINSKE

| |
13.09.2017      15:04
A A

Grajski vrt bo dobil vrata


Precej načet zid grajskega vrta v Ajdovščini je že obnovljen, prehod na vrt pa bo dobil še vrata.


Deli:

Ob vhodu na grajski vrt je do pred časom stal mogočen topol. Njegove korenine so bile tako močne, da so dvignile temelje zidu grajskega vrta, zaradi česar je počil skoraj po celotni višini in se začel rušiti ter nevarno nagibati. Potem ko so požagali drevo in odstranili panj, je prišlo na vrsto še popravilo zidu, ki pa ni rimskega izvora, saj je ob obzidju utrdbe v rimskih časih tekel Hubelj. Vrt so obzidali mnogo kasneje grofje Edlingi, verjetno leta 1730, saj sklepni kamen na portalu manjših vrat na vrt (verjetno najbolj fotografiran motiv Ajdovščine s stolpom s cinami v ozadju) nosi to letnico. Seveda se je morala še pred ureditvijo vrta 'umakniti' struga Hublja. Vrt so Edlingi uredili tudi šele potem, ko so na notranji strani rimskega obzidja temeljito povečali in prezidali dvorec Erlacherjev iz časa okoli leta 1500). Edlingi so na zunanjo stran obzidja prislonili arkade (med stolpoma 8 in 9) in tako vrtu nadeli baročni pridih. Določene posege je zid prestal tudi leta 1967, ko so po načrtih Toneta Bitenca vanj vgradili nekaj kvalitetnih starih nagrobnih spomenikov z ajdovskega pokopališča (Bitenc je tedaj zasnoval vhod na pokopališče vključno s kapelo).

Ne glede na starost zidu se je pri sedanji sanaciji želelo zidu vrniti prvotno obliko. Del zidu so podrli do temeljev in ga ponovno pozidali z obstoječim kamenjem. Dela sodijo v okvir urejanja kulturne dediščine v mestnem jedru in jih je financirala Občina Ajdovščina. Ta večji prehod na grajski vrt bo v kratkem dobil še vrata, ki pa bodo v nočnem času zaklenjena.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!