Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.08.2018

pretežno jasno
Zvečer se bo povsod razjasnilo, ponoči bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 35°C
sreda, 22.08.2018
19°C | 34°C
četrtek, 23.08.2018
19°C | 35°C
petek, 24.08.2018
17°C | 32°C
sobota, 25.08.2018
18°C | 27°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
35°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Ustje – spomin je še vedno živ


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
23.08.2017      8:19
A A

Ustje – spomin je še vedno živ


75. let mineva, odkar je 8. avgusta 1942 italijanska vojska požgala vas, pobila 8 talcev, ostale vaščane pa obsodila na pregnanstvo. Društvo Numulit.us v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Ustje že več let skrbi za prireditve v sklopu krajevnega praznika, s katerim ohranjamo spomin na te dogodke. Trudimo se, da bi bili ti dnevi žalostnega spomina hkrati tudi dnevi ustvarjalnosti, druženja in vedrosti. Prav dogodki ob prazniku so namreč ena redkih priložnosti v letu, ko se lahko vaščani družijo in povežejo med seboj.


Deli:

Tudi letos smo organizirali tridnevno praznovanje. Dogajanje se je začelo v petek. Popoldne so otroci in mladi v sklopu likovnih ustvarjalnih delavnic v živopisne barve odeli zid okrog košarkarskega igrišča. Sobotni koncert je na Mačkovec, travnik nad vasjo, privabil ljubitelje glasbe, ki so lahko uživali v odličnem nastopu skupine Kontrabant, ki je s svojo igrivo razposajenostjo razgibala tla pod zvezdnatim nebom. V nedeljo je sledilo celodnevno dogajanje. Začelo se je zjutraj s Tekom generacij, katerega so se udeležili tako najmlajši kot starejši teka željni. Športno dopoldne se je nadaljevalo z drugačnim razgibavanjem, popoldansko briškoljado, na kateri se je pomerilo dvajset kvartopirskih parov.  Slavnostni del dogajanja se je začel zgodaj zvečer z polaganjem venca pri spomeniku pobitim talcem, nadaljeval s spominsko mašo in zaključil s proslavo, ki so jo popestrili mladeniči in mladenke z vasi s svojim kulturnim programom. Slavnostni govornik, podžupan Občine Ajdovščina Alojz Klemenčič,  je poudaril pomen prizadevanj, ki ga v razvoj vsake vasi vlagajo sveti krajevnih skupnosti. Po proslavi je sledila otvoritev razstave na kateri so razstavljali umetniki, ki so v različnih likovnih tehnikah skušali povezati preteklost vasi z njeno sedanjostjo. Večer se je zaključil z druženjem na Plošči, kjer je skupina Trio Dado poskrbela za spremljavo plesnim korakom in sproščenim pogovorom.

Vsako leto manj je tistih, ki so bili priče tragičnim dogodkom leta 1942. Naša dolžnost je, da ohranjamo in prenašamo njihove spomine naprej. Upanje, pogum in vztrajnost ljudi, ki so se vrnili na pogorišče, so vasi vrnili življenje. Z upanjem, pogumom in vztrajnostjo moramo poskrbeti, da bo vas živela in se razvijala naprej.

Matjaž Stibilj, foto Polona Ipavec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.