Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Danes bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Sredi dneva in popoldne bo ponekod pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
9°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Podkraj dobil novo mrliško vežico


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
12.11.2013      12:35
A A

Podkraj dobil novo mrliško vežico


Dolgoletna želja prebivalcev Podkraja se je uresničila 25. oktobra, ko je na tamkajšnjem pokopališču koprski škof dr. Jurij Bizjak blagoslovil novo poslovilno vežico.


Deli:

 Dotrajano in neuporabno staro vežico je zamenjal sodoben objekt, izdelan po načrtu arhitekta Andreja Čopiča. Sestavljen je iz dveh pravokotnikov, ki ju združuje skupna streha. Odpira se proti jugu, na osrednjo ploščad. V zahodnem delu so urejene čajna kuhinja in sanitarije, v vzhodnem delu je mrliška vežica, osrednji del pa je namenjen izvajanju pogrebnega obredja v slabem vremenu, lahko pa služi tudi kot dodatna mrliška vežica. Objekt pokriva razgibana streha v treh višinah. Hkrati so razširili tudi pokopališče, tik ob njem uredili novo parkirišče z desetimi parkirnimi mesti in ekološkim otokom, glavna cesta, ki povezuje pokopališče z vasjo pa je dobila nov pločnik. Na slovesnosti sta v imenu investitorjev spregovorila predsednik KS Metod Bizjak ter ajdovski župan Marjan Poljšak, v kulturnem programu pa so nastopili kar trije domači pevski zbori - mešani cerkveni, otroški ter ženski zbor Marjetice.

Dela je izvedlo preko javnega razpisa izbrano podjetje Velrad Inženiring d.o.o. iz Ajdovščine.  Pogodbena vrednost del je 209.402 evrov. K temu je treba prišteti še strošek gradbenih del prestavitve elektrovoda in postavitve nove trafo postaje, kar je znašalo 6.947 evra. Investicijo sta krili Občina Ajdovščina in Krajevna skupnost Podkraj, ki je v ta projekt vložila vrnjena sredstva iz vlaganj v telekomunikacije. Podkrajci so namreč telefonsko omrežje pred mnogimi leti gradili tudi s pomočjo samoprispevka, ki se po vračilu lahko vlaga le v skupne družbeno-koristne projekte. Kar 145.000 eur vrnjenih sredstev so torej Podkrajci sami primaknili k izgradnji nove mrliške vežice in širitvi pokopališča. Umetniško sliko, ki krasi mrliško vežico, pa so kupili župnija in farani s prispevki. Naslikal jo je akademski slikar Tomaž Perko, medtem ko je zvonček na zvoniku doniral krajevni podjetnik.

Kot je povedal predsednik sveta KS Metod Bizjak, so si člani sveta leta 2010, ko so prevzeli funkcijo upravljanja krajevne skupnosti, postavili prvi cilj - izgradnjo mrliške vežice. To so načrtovali že člani prejšnjega sveta KS, tako da ideja ni bila nova. »Zamislili smo si, kakšen naj bi bil objekt in skupaj z arhitektom Andrejem Čopičem ter Občino Ajdovščino pripravili projekt, gradbeno dokumentacijo in vsa potrebna dovoljenja. Seveda brez težav ni šlo. Skupaj s kolegi iz sveta KS smo jih reševali po naših najboljših močeh. Začelo se je z odkupom zemljišč od naših krajanov - mejašev, ki jim gre na tem mestu zahvala za sodelovanje in pomoč pri izgradnji, pa tudi opravičilo za nevšečnosti, ki so jih imeli ob gradnji. Sledila je rušitev stare mrliške vežice (imenovano tutnkambra) ter rušitev trafo postaje. Za potrebe parkirnega prostora je bilo potrebno porušiti garažo in odkupiti zemljišče. Ker je skozi Podkraj pred davnimi časi potekala tudi rimska cesta, kar naš kraj uvršča v posebno poglavje zgodovine, je bilo potrebno pridobit tudi soglasje spomeniškega varstva. Seveda je naše področje tudi v zaščitenem pasu Nature 2000, katere posledica je bilo pridobivanje dodatnih dovoljenj in soglasij, to pa je podaljšalo čas dokončanja našega projekta. Z velikim angažiranjem vseh članov sveta KS, s pomočjo Občine Ajdovščina, Upravne enote ter vseh ostalih, ki jih nisem poimensko naslovil, nam je uspelo začeti izgradnjo. Ne samo začeti, tudi končati. Hvala vsem, ki ste po svojih močeh prispevali k tej pridobitvi. Še posebej bi izpostavil arhitekta Andreja Čopiča in izvajalca Radovana Velikonjo,« je zaključil.

Urška Testen, foto Zoran Puc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.