Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo vreme povsod umirilo in do jutra se bo zjasnilo. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju 19 stopinj C.
15°C | 32°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
32°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Krajevni praznik v Žapužah


OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
29.06.2015      9:36
A A

Krajevni praznik v Žapužah


Že vrsto let se spominjamo požiga Žapuž leta 1944 ob godu sv. Alojzija. V preteklem tednu sem bi s kolesom na kmetiji na Suhem vrhu pri Kobalovih, ki so v teh dneh tudi praznovali - Ivan 86, Urška pa 85 let. Ob pogovoru je beseda nanesla na praznovanje našega krajevnega praznika v Žapužah.


Ivan Kobal, 1929
Ivan Kobal, 1929
Deli:

Ivan je rekel, da se tega dogodka zelo dobro spomni. Povedal mi je, da je z volovsko vprego peljal drva v Ajdovščino prav ta dan, ko so zažgali vas Žapuže. Videl je kako so iz zadimljene vasi prignali ženske in otroke. Njih so zagnali proč ter jim pobrali vprego in voz. Slišali so streljanje iz Hubeljskega mosta, tako da se v tisto smer niso mogli umakniti. Zbegani so se skrivali po Šturjah in po par urah se spet vrnili k vozu ter poiskali vole ter se hitro vrnili nazaj. Domov je prišel popolnoma zmešan in še dolgo ni prišel k sebi.

Letos je potekal kulturni program na soboto 18. Junija. Predsednik Zvone Vidmar je predstavil delovne dosežke v KS v preteklem obdobju in plane za tekoče leto. Omenil je dokončanje kanalizacije in vodovoa ter tako pričakovano optično napeljavo. Janja Blažič, predsednica društva DEŠK, ki je tudi pripravila program, je pa naštela realizirane aktivnosti društva. Obiskovalce so najbolj prepričale mlade plesalke, ki so zaplesale pod vodstvom Maje Šeme. O praznovanjih sta pa modrovala Aleš in Jože. Predlagala sta, da bi v časopisih po novem ne objavljali samo osmrtnic, ampak tudi orojstnice, ker se na obeh po navadi praznuje.

Ker je bilo slabo vreme se je športno tekmovanje v odbojki prestavilo in se ga je izvedlo v petek 26. junija. Med desetimi ekipami sta zmagala brata - Grega in Teo Kovšca.

Kot je že v navadi se je tudi letos odpravila skupina cca 30 motoristov na krožno vožnji po zgornji Primorski. Zapeljali so se do Mosta na Soči, kjer je bil kratek počitek za okrepčilo. Pot so nadaljevali po Baški grapi preko Cerknega nazaj v Žapuže na pasulj in pivo.

Aleš Brecelj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.