Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Krajevni praznik v Žapužah


OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
29.06.2015      9:36
A A

Krajevni praznik v Žapužah


Že vrsto let se spominjamo požiga Žapuž leta 1944 ob godu sv. Alojzija. V preteklem tednu sem bi s kolesom na kmetiji na Suhem vrhu pri Kobalovih, ki so v teh dneh tudi praznovali - Ivan 86, Urška pa 85 let. Ob pogovoru je beseda nanesla na praznovanje našega krajevnega praznika v Žapužah.


Ivan Kobal, 1929
Ivan Kobal, 1929
Deli:

Ivan je rekel, da se tega dogodka zelo dobro spomni. Povedal mi je, da je z volovsko vprego peljal drva v Ajdovščino prav ta dan, ko so zažgali vas Žapuže. Videl je kako so iz zadimljene vasi prignali ženske in otroke. Njih so zagnali proč ter jim pobrali vprego in voz. Slišali so streljanje iz Hubeljskega mosta, tako da se v tisto smer niso mogli umakniti. Zbegani so se skrivali po Šturjah in po par urah se spet vrnili k vozu ter poiskali vole ter se hitro vrnili nazaj. Domov je prišel popolnoma zmešan in še dolgo ni prišel k sebi.

Letos je potekal kulturni program na soboto 18. Junija. Predsednik Zvone Vidmar je predstavil delovne dosežke v KS v preteklem obdobju in plane za tekoče leto. Omenil je dokončanje kanalizacije in vodovoa ter tako pričakovano optično napeljavo. Janja Blažič, predsednica društva DEŠK, ki je tudi pripravila program, je pa naštela realizirane aktivnosti društva. Obiskovalce so najbolj prepričale mlade plesalke, ki so zaplesale pod vodstvom Maje Šeme. O praznovanjih sta pa modrovala Aleš in Jože. Predlagala sta, da bi v časopisih po novem ne objavljali samo osmrtnic, ampak tudi orojstnice, ker se na obeh po navadi praznuje.

Ker je bilo slabo vreme se je športno tekmovanje v odbojki prestavilo in se ga je izvedlo v petek 26. junija. Med desetimi ekipami sta zmagala brata - Grega in Teo Kovšca.

Kot je že v navadi se je tudi letos odpravila skupina cca 30 motoristov na krožno vožnji po zgornji Primorski. Zapeljali so se do Mosta na Soči, kjer je bil kratek počitek za okrepčilo. Pot so nadaljevali po Baški grapi preko Cerknega nazaj v Žapuže na pasulj in pivo.

Aleš Brecelj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.