Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
8°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
7°C | 9°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-5°C | 9°C
sreda, 29.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Srečanje z urednikom in pesnikom Jurijem ......


KULTURA

| |
18.02.2013      8:35
A A

Srečanje z urednikom in pesnikom Jurijem Paljkom


Klub krščanskih izobražencev Ajdovščina že tradicionalno v mesecu kulture vsako leto gosti v Lični hiši znane kulturne delavce iz Vipavskega področja, letos je bil to urednik, publicist in pesnik Jurij Paljk,


Deli:

Jurij  Paljk je  rojen v Velikih Žabljah, živi v vasi Terzo pri Ogleju. Dela kot odgovorni urednik tednika Novi glas na Travniku v Gorici. S članki in zapisi, pa tudi z leposlovjem, se pojavlja v domala vseh slovenskih medijih v Italiji, pa tudi  v Sloveniji. Izdal je več pesniških zbirk, nekaj proznih del, na kulturnem področju je stalno prisoten kot pobudnik številnih kulturnih dogodkov Slovencev v Italiji.

V zanimivem in bogatem večeru, ki ga je vodila Zdenka Žigon, je Jurij kot izreden poznavalec družbenih, kulturnih  in političnih razmer  tako v Italiji  kot v Sloveniji, osvetlil stanje kulture, jezika, predvsem pa slovenske manjšine v zamejstvu. Sam pravi, da nima nobene prihodnosti tisti, ki ne pozna svoje preteklosti, pogreša več vzajemnosti in solidarnosti. Slovenec v Italiji , ki hoče ohraniti svojo identiteto, mora vedeti, da je slovenski jezik enkopraven drugim evropskim jezikom in se mora znebiti manj vrednostnega kompleksa, ki je bil v preteklosti načrtno vcepljen narodni manjšini.

Vodilo tednika Novi glas, katerega odgovorni urednik je, je  širjenje slovenstva, demokracije, svobodoljubja, krščanskega etosa in nagovarjanje mladih. Otroci in mladi morajo vedeti, da je znanje obeh jezikov  velika prednost in človeku v ponos.

Delo v časnikarstvu, glede hitrega napredovanja v tehniki, zahteva  nove prijeme in hitra prilagajanja. Danes je svetovni splet prav tako važen, kot je bila pred petsto leti tiskana beseda. Sam ocenjuje, da so časopisi v papirnati obliki v zatonu.

Na vprašanje, kdaj bo zagledala luč sveta  nova pesniška zbirka ali morda roman,  odgovarja, da  urednikovanje in novinarsko delo zahteva celega človeka in  mu trenutno ne dopušča, da bi se ukvarjal s poezijo. Upa pa, da bodo taki časi še prišli. Številni udeleženci  smo ob Jurijevem izvajanju doživeli en bogat  večer.

Niko LIčen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 192
Izšla: 24.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.