Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

ŠENTov dan v Lavričevi knjižnici


KULTURA, SOSED SOSEDU, DRUŠTVA

| |
12.12.2013      12:48
A A

ŠENTov dan v Lavričevi knjižnici


Že deset let se lahko v ŠENTovem dnevnem centru v Ajdovščini vsak dan srečujejo ljudje s težavami v duševnem zdravju ali pa tisti, ki se trenutno znajdejo v duševni stiski.


Deli:

ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje je neprofitna in nevladna organizacija, ki deluje na področju zagotavljanja podpore in pomoči osebam s težavami na področju duševnega zdravja. Pod okriljem združenja nastajajo po vsej Sloveniji dnevni centri, stanovanjske skupnosti in socialna podjetja. Program dnevnega centra predstavlja vrsto dejavnosti, ki služijo aktivnemu preživljanju prostega časa, vzpostavljanju in ohranjanju socialnih stikov, sprostitvi, svetovanju, informiranju, kar vse prispeva k višji kvaliteti življenja uporabnikov.

S ŠENTom sodelujemo že dve leti. V tem času se redno srečujemo na naših bralnih srečanjih, ki jih popestrimo z reševanjem miselnih orehov, ki jih sami pripravimo: rešujemo rebuse, iščemo besede v skritih križankah, tremo 'besedne orehe'. V prazničnem decembru pa smo sklenili pripraviti prav poseben ŠENTov dan. Začeli smo ga z našim bralnim srečanjem, od poldne naprej so obiskovalci knjižnice lahko kupovali izdelke, ki so jih izdelali v dnevnem centru, zvečer pa smo pripravili pravi literarni večer.

Predstavili smo roman Andreja Volčiča: Tudi drevo ima svoje srce, spomine Gordana  Kumarja Boj za življenje in pesniško zbirko Slavka Trebšeta Pesmi ljubezni za vedno.

Tudi drevo ima svoje srce je že druga knjiga Andreja Volčiča. V svoji prvi knjigo Brezno je  opisal alkoholikove vzpone in padce, njegov najnovejši roman pa opisuje življenje Tončka Kajžarja iz Tolminskih hribov: zelo je navezan na naravo, od babice se je naučil prepoznavati in uporabljati zelišča (v knjigi je polno uporabnih receptov), opisuje hribe in planine, iskreno je prikazano tovarištvo prijateljev iz časa služenja vojaškega roka. Zgodba se tekoče bere in je polna optimizma in zaupanja.

V knjigi Boj za življenje je Gordan Kumar nanizal svoje poglede na dogajanja, ki so se mu odvijala v življenju. Od utrinkov iz otroštva, kjer se prvič sreča z poglobljenim strahom, preko drugega dela knjige, kjer se bori s svojo duševno motnjo. Opisuje dogodke, kot jih sam imenuje, kjer se srečuje »moj svet in resnični, zunanji svet«. »Človek se nekako nauči živeti s temi napadi groze: ob napadih groze se moram držati zunanjega sveta. Misli delujejo tam, kamor usmerim um in od tega je odvisno, kako se počutiš. Že samo če verjamemo, bo zaradi tega bolje«.

Skozi večer nas je spremljala poezija iz zbirke Pesmi ljubezni za vedno. Slavko Trebše - Taras je s pisanjem našel izhod in izraz tako stiskam in bolečinam kot navdušenju in najlepšim čustvom. Pisanje mu je v pomoč pri spoznavanju samega sebe, občutkov in odnosa do sebe in ostalega sveta. V spremni besedi ga Bernarda Pavlovec Žumer imenuje odločni trubadur in še dodaja, da ko vstopamo v njegov pesniški svet, stopamo v svet ideala, saj pesnik izpoveduje svojo neomajno vero v ljubezen in zvestobo eni in edini ženski.

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.