Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
9°C | 17°C
nedelja, 22.10.2017
14°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 17°C
torek, 24.10.2017
4°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Še eno priznanje na Planino


KULTURA, OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
09.03.2016      10:31
A A

Še eno priznanje na Planino


Društvo gospodinj in dramska skupina Planina je prejelo priznanje Naša Slovenija 2015, ki ga za vidne dosežke raziskovanja in uveljavljanja slovenske kulturne in naravne dediščine podeljuje gibanje Kultura-natura. Planinske gospodinje pa na najboljši možni način predstavljajo rabo lokalne kulturne dediščine za kvalitetnejše življenje danes in v prihodnosti.


Deli:

Raziskovanje, ohranjanje in uveljavljanje naše skupne dediščine že dlje časa predstavlja pomemben in dragocen del dejavnosti kulturnih, turističnih, muzejskih, etnoloških, raziskovalnih, naravovarstvenih ipd. ljubiteljskih društev. Ob ustrezni strokovni pomoči so lahko še posebej prepričljiva tovrstna prizadevanja prebivalcev na podeželju, kjer se naša ljudska dediščina mnogokdaj začne in konča.

Med taka društva nedvomno sodi Društvo gospodinj in dramska skupina s Planine pri Ajdovščini. Z raziskovanjem in poustvarjanjem vipavskih šeg in navad, predstavljanjem Vipavske doline, etno-kulinariko, gledališko dejavnostjo in po ljudsko ubranim prepevanjem si prizadevajo obogatiti vzdržni razvoj vipavskega podeželja in vaške skupnosti.

Začelo se je leta 2004 s knjigo receptov Da ne bi pozabili. Tudi naslovi nadaljnjih projektov so nadvse zgovorni: Zrno na zrno, Vhcet bo, vhcet (2007), Povabljen, prijatelj, sem trto sadil (2008), Mleko ni voda (2011), Ekola, domače sejme, pa Poljento smo jejli vsak večjr, košn buot magar td zo frjšk (2012) in Dobra stara šola. Posneli so dokumentarni film Skrivni zaklad o podzemnem svetu pod vasjo. Skoraj vse teme so predstavili tudi na odru.

V zadnjih letih društvo sodeluje z Inštitutom za spominske in kulturne študije pri novogoriški enoti ZRC SAZU iz Nove Gorice. Rezultati so vidni v novih projektih, razstavah in knjigah, pa tudi pri pripravi novih izdelkov (npr. pašta, guštenca - stara primorska koruzna sorta, knjiga receptov Planinčki (hlebčki) s cukrenimi figami). S tem želijo javnosti pokazati, da namen raziskovanja dediščine ni le v njeni uporabi za identifikacijske in turistične potrebe, temveč tudi za oblikovanje novih produktov, ki bodo združevali tradicijo ter sodobne potrebe in znanja.

Svoje desetletno delovanje je društvo seštelo v novo knjigo Da ne bi pozabili, 2. Knjigo bogatijo tudi misli članic, ki govorijo tudi o pomenu druženja, ki ponovno zbližuje in povezuje vas in okolje.

»Društvo gospodinj in dramska skupina s Planine pri Ajdovščini javnosti na najboljši možni način predstavlja rabo lokalne kulturne dediščine za kvalitetnejše življenje danes in v prihodnosti. Dokazuje pa še nekaj: sodelovanje med t.i. ljubitelji in stroko je nujno, možno, ustvarjalno, prepričljivo in zato splošno koristno,« je poudarjeno v obrazložitvi k nagradi gibanja Kultura-natura, ki s svojimi dejavnostmi širi zavest in znanja o dediščinskih vrednotah med prebivalstvom na skupnem slovenskem kulturnem in etničnem prostoru.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.