Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Danes bo spremenljivo oblačno, občasno bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
15°C | 27°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
27°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Retrospektiva Danila Jejčiča v treh galerijah ......


KULTURA

| |
14.02.2013      10:53
A A

Retrospektiva Danila Jejčiča v treh galerijah hkrati


Odprtje razstav, ki obeležujejo umetnikovo osemdesetletnico, bo potekalo 15. februarja ob 19.00 v Pilonovi galeriji Ajdovščina, ob 20.00 v Lokarjevi galeriji Ajdovščina, od istega dne dalje pa bo razstava brez uradnega odprtja na ogled tudi v MC Hiša Mladih v Ajdovščini.


Danilo Jejčič - foto Primož Brecelj
Danilo Jejčič - foto Primož Brecelj
Deli:

Ajdovska razstavišča bodo v februarju in marcu v znamenju Danila Jejčiča, enega najpomembnejših slovenskih sodobnih umetnikov, ki svoj ugled opravičuje z enim od formalno - oblikovno najdoslednejših slovenskih opusov ter s tehnično popolnostjo, ki odseva iz slehernega njegovega dela. Kot eden najvidnejših predstavnikov geometrične abstrakcije je priznan v Sloveniji in onkraj meja, udeležuje se vseh večjih svetovnih grafičnih manifestacij in samostojno razstavlja v vseh pomembnejših slovenskih galerijah. Pregledna razstava umetnikovega opusa, predstavljena med 30. 11. 2012 in 10. 2. 2013 v ljubljanskem Mednarodnem grafičnem likovnem centru, se v razširjeni obliki seli v Pilonovo galerijo, Lokarjevo galerijo in MC Hišo mladih. Domači kraj ga sprejema s pričakovanjem in odprtih rok, saj je Danilo Jejčič kljub svoji široki prepoznavnosti predvsem Ajdovec – tu živi že vse življenje, tu ustvarja, se povezuje v umetniške skupine in skupnosti, tu je deloval kot kulturni organizator – in tu smo najbolj ponosni nanj.

V Pilonovi galeriji bodo razstavljeni umetnikovi kolaži iz prve polovice šestdesetih let, objekti in komponibili, ki zaznamujejo začetek njegovega geometrijsko – abstraktnega obdobja po letu 1973, ter večkratno povečane imenitne, v originalu sicer miniaturne zasnove za njegove grafike. V Lokarjevi galeriji si bo mogoče ogledati glavnino Jejčičevega grafičnega, skoraj štiri desetletja trajajočega opusa, ki se sicer deli na čiste geometrijske abstrakcije ter dela iz cikla Alfa in Omega, kjer se geometriji pridružuje slikovita avtorska fotografija.  V MC Hiša mladih pa bodo umetnikovo razstavno dejavnost osvetlili Jejčičevi originalni razstavni plakati, med katerimi jih je nekaj oblikoval tudi sam umetnik.

 V spremljevalnem katalogu, ki ga je izdal ljubljanski MGLC  in za katerega sta besedili prispevala kustos tamkajšnje razstave Božidar Zrinski in dr. Jure Mikuž, poznavalec Jejčičevega opusa, je slednji zapisal: »Vsakogar, ki spoštuje geometrijsko abstrakcijo, op art in druge sorodne smeri, je ob takih priložnostih osupnil in navdušil. Dostojanstveno je dokazoval, da je za natančno delo, nujno za konstruktivistične vrste ustvarjanja, taka drža edina mogoča. Kako bi lahko ohranil popolno vizualno disciplino in delovno koncentracijo s samopromocijo in drugimi načini uveljavljanja, kako bi ostal ustvarjalno zvest samemu sebi, če bi zbiral število samostojnih razstav, nagrad in drugih družbenih ali celo političnih priznanj, kako bi ohranil neokrnjeno etiko, nujno potrebno za specializirano, vrhunsko minimalistično poznomodernistično estetiko, če bi svoje postopke pospešil, zbanaliziral in postal površen samo zato, da bi bil prodajno in medijsko uspešen? Ostal je asketski v življenju in v ustvarjanju.«

 

Urniki razstav:

Pilonova galerija

torek – petek: 8.00 - 17.00

nedelja: 15.00 - 18.00

Lokarjeva galerija

torek – petek: 16.00 – 18.30

sobota: 14.00 – 17.00

nedelja: 14.00 – 18.00

Hiša mladih

ponedeljek – petek: 8.00 - 22.00

sobota in nedelja: 8.00 - 13.00
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.