Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
9°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
14°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava o prekomorcih, kosovelovcih in Radu ......


KULTURA

| |
15.10.2014      14:55
A A

Razstava o prekomorcih, kosovelovcih in Radu Simonitiju v Lokarjevi galeriji


V petek, 10. oktobra, je bilo v sklopu praznovanja 70. obletnice ustanovitve moškega pevskega zbora Srečko Kosovel odprtje razstave zgodovinskih dokumentov, ki se na določen način tičejo legendarnega zbora. Razstava v Lokarjevi galeriji je sestavljena iz treh delov.


Deli:

V spodnjih prostorih galerije je postavljena razstava z naslovom Prekomorci – gre za delček obsežne razstave iz Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani, kjer smo peli na odprtju (na fotografiji), peli pa smo tudi ob odprtju dela te razstave v Pokrajinskem arhivu v Kopru. O prekomorcih, mladih primorskih fantih, ki so po razpadu Italije pristali v zavezniških taboriščih severne Afrike in južne Italije in jih je združevalo tudi petje v priložnostnih skupinah, je govorila kustosinja razstave Irena Uršič. Doživeto jo je s svojimi spomini na te čase dopolnil 91. letni Bizjak iz Branika. Iz teh primorskih fantov je Rado Simoniti v taborišču v Gravini sestavil zbor, ki je svoj prvi koncert (za zavezniške vojake) odpel 11. septembra 1944 v Bariju.

Prav Simonitiju so posvečeni razstavni prostori v nadstropju galerije, gradivo pa je iz Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici, ob stoletnici rojstva priljubljenega briškega skladatelja in dirigenta. Podrobneje ga je predstavila kustosinja Ivanka Uršič.

Tretji, manjši del razstave, pa je vezan na novejše delovanje (plakete, priznanja, zgoščenke …) sedanje generacije pevcev zbor Srečko Kosovel, ki je seveda tudi pospremila dogodek. Odpeli so tri pesmi, tokrat pod vodstvom Vide Červ, kot vez med zgodovino in sedanjostjo tudi skladbo 'Tam, kjer pisana so polja', ki so jo pod Simonitijem kosovelovci peli na znamenitem koncertu v Bariju. In kot zanimivost – koncertni list za nastop sredi medvojne Italije je bil napisan v slovenskem jeziku! Razstava, ki je vsekakor vredna ogleda, bo v Lokarjevi galeriji odprta do 24. oktobra.

Pa naj vas vse skupaj še enkrat povabim na slavnostni koncert ob 70 letnici zbora Srečko Kosovel, ki jo bo zbor obeležil s premierno izvedbo kantate Primorska, skladatelja Andreja Missona, na besedila Primoža Krečiča, pod vodstvom Matjaža Ščeka. Zbor in solistko Ano Kodelja bo spremljal orkester Nova filharmonija iz Nove Gorice. Zbor pa se bo v drugem delu koncerta predstavil tudi s skladbami iz svojega 'železnega' repertoarja. Dogajanje bosta posnela tako TV kot Radio Slovenija, pokroviteljstvo nad obletnico pa je prevzel predsednik države Borut Pahor, ki je tudi napovedal prihod v Ajdovščino.

Slavnostni koncert bo v soboto, 18. oktobra ob 19.00 uri v veliki dvorani športnega centra Police.

Koncert bo zbor ponovil še 24. oktobra ob 20.15 uri v Kulturnem domu v Novi Gorici, 24. oktobra ob 18.00 uri v Festivalni dvorani v Ljubljani in 16. novembra na Opčinah.

Pa še ena zanimivost – v šturski cerkvi bo v torek, 21. oktobra ob 19.00, zahvalna maša za mrtve in žive kosovelovce, ki jo bo daroval avtor besedil kantate dr. Primož Krečič (peli bodo seveda kosovelovci).

Za kosovelovce Marjan Krpan

:

-

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.