Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
2°C | 12°C
torek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
sreda, 21.11.2017
3°C | 12°C
četrtek, 22.11.2017
5°C | 14°C
petek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Obudili spomin na soško fronto


KULTURA

| |
25.10.2015      8:11
A A

Obudili spomin na soško fronto


Od petka, 9., do nedelje ,11. oktobra, smo se v Lokavcu v okviru Lokavških kulturnih dni 2015 spominjali 100-letnice začetka soške fronte. Pestro tridnevno kulturno dogajanje je rezultat zglednega sodelovanja KS Lokavec z obema sodelujočima domačima društvoma, Društvom za oživljanje lokavškega izročila DOLI in Športnim društvom Slano blato Lokavec, ter Občino Ajdovščina.


Nagrajenca Alenka Furlan in Franc Černigoj
Nagrajenca Alenka Furlan in Franc Černigoj
Deli:

V treh dneh smo lahko zadostili mnogim kulturnim okusom: začeli smo z odprtjem razstav, ki jih je na ogled postavilo društvo DOLI, v katerega organizaciji je potekala tudi sobotna okrogla miza z zanimivimi gosti (upokojenim zgodovinarjem Goriškega muzeja Dragom Sedmakmo, članom Društva soška fronta Davidom Erikom Pipanom in mag. Matjažem Ravbarjem, kustosom vojaškega muzeja slovenske vojske) in nedeljski pohod po zaledju soške fronte; člani Slanega blata pa so ob pomoči lokavških pevcev z dramskim prizorom Oj, Doberdob poskrbeli za kulturni utrinek osrednje sobotne prireditve. Na omenjeni prireditvi smo lahko prisluhnili nagovoru župana Tadeja Beočanina, slavnostnemu govorniku Dragu Sedmaku in predsedniku KS Lokavec Angelu Vidmarju, ki je v vrhuncu večera podelil priznanji Edmunda Čibeja za leto 2015 Alenki Furlan in Francu Černigoju: Alenki Furlan za izjemno delo pri izobraževalnem, družbenem in kulturnem razvoju Lokavca in njegovih prebivalcev ter Francu Čenigoju za izjemen prispevek pri ohranjanju lokavškega ljudskega izročila in spomina na znamenitega Lokavčana Edmunda Čibeja. V nedeljo se je kljub zelo slabemu vremenu skupina pohodnikov podala na omenjeni pohod ter ob fotografijah in ob raznovrstnih prikazih podoživela medvojni čas, zvečer pa smo tridnevno kulturno druženje sklenili v župnijski cerkvi svetega Lovrenca na koncertu izjemnega Goriškega okteta Vrtnica. Ob tem ne smemo mimo spominske maše, ki smo jo v isti cerkvi darovali v petek za vse udeležence prve svetovne vojne iz našega kraja.

Ta skromen pregled ne more zaobjeti vsega, kar tovrstne prireditve in tudi letošnji LKD prinesejo kraju. Ne more podoživeti smeha in dobre volje na vajah, solz ob ganljivo zaigranem prizoru, lepo zapeti pesmi ali ob pogledu na mlade lokavške fante, oblečene v uniforme, radovednosti ob razstavljeni fotografiji znanih ljudi in krajev, ponosa, skrbi ob napovedanem slabem vremenu, vse organizacije in predvsem želje, da bi lokavške kulturne dneve Lokavčani vzeli za svoje. Nikoli, pa naj posameznik še toliko gara, tako dogajanje ni delo posameznikov: spomnimo se le svetopisemske zgodbe, da sta na koncu dneva enako plačilo prejela tisti delavec, ki je bil v vinogradu cel dan, kot tisti, ki je prišel na delo tik pred koncem. Prav zato je vsak, še tako majhen prispevek k celoti tako pomemben. Samo zavedanje, da le skupaj lahko ustvarimo res nekaj velikega, bo Lokavške kulturne dneve peljalo naprej. Hvala vsem za nesebično pomoč in voljo pri ustvarjanju Lokavških kulturnih dni 2015

KS Lokavec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.