Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
2°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Franc Černigoj: Po sledu za besedo


KULTURA

| |
21.03.2016      14:19
A A

Franc Černigoj: Po sledu za besedo


Pri Zlatorogovi knjižnici je izšla že 39. knjiga, Po sledu za besedo Franca Černigoja, ki prinaša na knjižne police zanimivo lovsko leposlovje. Knjigo je v nakladi 22.500 izvodov (kar je za zdajšnje razmere v slovenskem založništvu neverjetna naklada!) izdala Lovska zveza Slovenije. Predstavitev knjige v Ajdovščini bo v Lavričevi knjižnici 12. aprila.


Deli:

Že sam naslov 'Po sledu za besedo' nas na zelo jasen način napeljuje na dve Černigojevi strasti – lov in ubesedovanje pripovedovalcev. »In res moramo iti po sledu, postopoma, po korakih, previdno, stavek za stavkom, zgodbo za zgodbo ... Černigoj je s to knjigo še enkrat dokazal svoje mojstrstvo literarnega dojemanja narave in lova, predvsem pa izkazal veliko spoštovanje do vsega živega. In izrazil hvaležnost ljudem, ki so mu odstirali tančice skrivnosti o takšnih in drugačnih doživetjih,« je v recenziji knjige zapisal dr. Marjan Toš

Černigojevo lovsko pripovedništvo je dolgo skoraj pol stoletja in v novi knjigi je jagodni izbor krajših in daljših besedil, nekaterih že objavljenih v reviji Lovec in drugih publikacijah. Mnoga so nastala ob siceršnjem dolgoletnem zapisovanju izročila, nenazadnje tudi ob urejanju zbornikov lovskih družin ob jubilejih. Vse pa imajo eno veliko skupno sporočilo: samo v pristnem doživljanju narave nam je dan poln lovski užitek ... Ali kot je v spremni besedi zapisal Lojze Skvarča, da mu je le v Naravi dano polno doživljati lov, in »spoštljivo pokaže na najmanjšega ptička, na komaj opazen cvet drobcene rože, ki jo tudi poimenuje, kot bi ju nagovoril. Preko svoje Gore nam skuša prikazati vsaj delček skrivnosti, ki jih skrivajo temne, daleč in globoko na idrijsko stran padajoče prepadne grape s svojimi potočki na dnu. Pa navzdol v deželo, na svetlo Primorsko, na Vrhe, vse tja nas popelje tudi na lov in tam najde pripovedovalce, tudi preproste lovce, da nam pomagajo razkazati te lepe kraje in življenje v njih, danes in tudi njega dni«. Zato so njegovi lovski portreti pravi, zgodbe o lovcih polne sočnih doživetij in prepletene tudi s krutimi usodami ljudi, kot sta bili prva in druga svetovna vojna. In zato je pisanje, čeprav iz krajevno omejenega območja, še kako zanimivo za ves slovenski prostor, za vse slovenske lovce torej.

Knjigo poleg besede krasijo še ilustracije divjadi Jurija Mikuletiča.

rl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Demenca, kako jo prepoznati in kje poiskati pomoč?«
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Ženske za znanost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.