Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

jasno
Ponoči bo precej jasno, proti jutru bo ponekod nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 15, na Goriškem in ob morju okoli 17 °C.
16°C | 31°C
petek, 21.09.2018
16°C | 31°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 30°C
nedelja, 23.09.2018
18°C | 24°C
ponedeljek, 24.09.2018
10°C | 24°C
Opozorila
Torek, 18.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Bralni krožki v Lavričevi knjižnici


UMETNOST

| |
30.05.2016      12:14
A A

Bralni krožki v Lavričevi knjižnici


S prihodom vročih poletni dni zaključujemo letošnjo sezono organiziranih študijskih bralnih krožkov. V Lavričevi knjižnici Ajdovščina že vrsto let potekajo številni bralni krožki in različna bralna srečanja, ki imajo namen spodbujati k branju, spoznavati knjižnični fond naše knjižnice in popularizirati dela predvsem slovenskih knjižnih ustvarjalcev. Delno so financirani iz Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.


Foto: Mirko Šterman
Foto: Mirko Šterman
Deli:
Ker je letošnji maj mesec, v katerem se spominjamo 140-letnice rojstva pisatelja Ivana Cankarja, so tudi zadnja srečanja potekala med prebiranjem njegovih del in spoznavanjem njegove življenjske poti. Člani bralnega krožka Knjižna srečanja ob kavici smo odšli na Vrhniko. Z gospo Marijo Iskrenović, dolgoletno ravnateljico Cankarjeve knjižnice na Vrhniki in odlično poznavalko Ivana Cankarja, smo se podali po Poti Cankarjeve mladosti in tako na licu mesta spoznali pisateljevo življenje in delo, saj nam je gospa zrecitirala najzanimivejše odlomke iz njegovih del. Sicer pa se člani tega bralnega krožka srečujemo enkrat mesečno, na naših srečanjih pa v sklopu različnih tem spoznavamo raznovrstno knjižnično gradivo, ki ga hrani naša knjižnica. Dve srečanji sta namenjeni tudi  predstavitvi strokovne in leposlovne domoznanske literature prejšnjega leta.

Drugi naši bralni krožki so namenjeni spodbujanju bralne kulture v ranljivih skupinah. Tako se v okviru  Večernega branja mesečno srečujemo v Centru Pristan in Domu starejših v Ajdovščini. Srečanja spodbujajo stanovalce k druženju, medsebojnemu spoznavanju, motivira jih k pripovedovanju in hkrati spoznavanju različnih tem oz. odlomkov iz slovenske literature in ima poleg socializacijskega vidika tudi terapevtski učinek. Izbrano čtivo spodbuja k pripovedovanju, obujanju spominov. Tako pomaga pri ohranjanju njihovih mentalnih sposobnosti in jim nudi kvalitetno preživljanje prostega časa. Vsako leto za njih pripravimo tudi literarno publikacijo z večjim tiskom, da je za njih lažje berljiva. Letos smo v taki obliki pripravili izbor zgodb o Joškotu Mažarju, ki jih je v knjižni obliki pod naslovom Mars'k'tire mam'ce kruh sem jedu, mars'k'tir'ga studenčka vodo pil - Zadnji krog Joškota Mažarja napisal Lucijan Trošt.

Bralni krožek Beremo z VDCjem prinaša mesečno varovancem VDCja v Ajdovščini popestritev v okviru njihovega programa. V letošnjem letu so bili ob prebiranju  mladinskega dela Obveščevalec Lesnika osrednja tema taborniki in skavti, življenje v naravi, naš odnos do narave, njihovi poletni tabori. Tudi tukaj smo prebirali Cankarja in njegovo Enajsto šolo pod mostom in, ker je njihov tabor ponavadi na Kovku, tudi kakšno zgodbo iz Javorovega hudiča.

V krožku Beremo s ŠENTom (ŠENT -  Slovensko združenje za duševno zdravje) se srečujemo tedensko. Skupaj prebiramo različne knjige, se o njih pogovarjamo, osvajamo nove besedne, geografske in zgodovinske pojme in tako širimo svoje znanje. Včasih udeleženci tudi sami napišejo kakšno pesem ali krajši prispevek, zelo radi pa rešujemo tudi razne besedne orehe, torej rebuse in uganke, ki jih sami sestavimo.

Da bodo topli poletni dnevi, ki prihajajo, še lepši, vas vabimo, da rešite spodnje besedne orehe, ki so jih ŠENTovci pripravili za vas:

PO100JNA

€PA

Π=MO + =MO

ŠE5AN=

Želimo vam prijetno poletje v družbi z dobro knjigo!

 

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.