Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.01.2018

jasno
Ponoči se bo razjasnilo. Na severovzhodu bo pihal severozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -10 do -3, ob morju do 1 °C.
-4°C | 9°C
petek, 19.01.2018
2°C | 11°C
sobota, 20.01.2018
0°C | 9°C
nedelja, 21.01.2018
0°C | 10°C
ponedeljek, 22.01.2018
0°C | 8°C
Opozorila
Sreda, 17.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
9°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Bojan Bizjak je izdal knjigi Dotik neba in ......


KULTURA

| |
23.02.2015      20:47
A A

Bojan Bizjak je izdal knjigi Dotik neba in Nirvana poletja


Le kdo v naši lepi in trenutno malce sivi dolini ne pozna zanimivega in lahko bi rekli, najhitrejšega lokalnega pisatelja Bojana Bizjaka.


foto: Jolanda Lesnik
foto: Jolanda Lesnik
Deli:

Njegov literarni opus je izjemno bogat in z nadpovprečno hitrostjo se še kar dopolnjuje. V oktobru lani je tako zopet razveselil z nečim novim – pesniško zbirko Nirvana poletja in zbirko zgodb Dotik neba, ki sta v deževnih dneh spustili žarke svetlobe na slovensko jezikovno kulturo.

V duhu kulturnega praznika, 10. februarja, pa ju je pisatelj v Lavričevi knjižnici predstavil Ajdovcem, ki so se literarnega večera udeležili v presenetljivo velikem številu, kar je pisatelju potrdilo to, da so njegova dela in on sam, zelo spoštovani. Odlomke iz njegove knjige je brala Ana Krečič.

Svojo prozo in pesniško zbirko je Bojan Bizjak povzel takole:

»Ta zbirka je sestavljena iz desetih približno enako dolgih zgodb, bolje rečeno fragmentov iz sodobnega čas. Gre za premišljen lok zgodb, ki odslikujejo stanje duha v naši sodobni družbi, polni raznih nevrizmov in negotovosti, proti koncu pa je nanizanih nekaj zgodb, ki se spogledujejo z iskanjem zgodovinskih usedlin. Na neki način je zbirka kompaktna celota, ker se v njej vseskozi vleče rdeča nit – iskanje presežka tega časa, ki se najbolje izkaže v zadnji zgodbi, kjer kemik skuša najti nebesno modro barvo, ki bi jo poimenoval Dotik Neba.

Niz se začenja z zgodbo Solze v vetru, v tej se odstre invalidni moški, ki svojo travmatiziranost ubesedi skozi premišljanje in pogovarjanje s svojim alter egom, dečkom, ki je na nek način on sam, vmes je seveda še ljubezen do ženske in nek večen hrepenenjski eliksir.

Rob megle, nakaže stanje brezupa mlade diplomiranke, ki nikakor ne najde službe, ponuja se ji tujina, a se vedno znova znajde na robu megle …

Božični veter v tej zgodbi se izriše vsa pustost in osamljenost urbanih osamelcev in božično praznoto zunaj in znotraj ljudi, ko navideznost praznične veselosti odstre samotnost in premislek o bivanjski usojenosti.

Trobentice za naju, je zgodba o paru, ki je sicer dobro umeščen v sedanjost, nima eksistenčnih težav, ima pa sina, ki se izgublja v raznih poizkusih odmisleka, vendarle se nekako osmisli, tudi s pomočjo dekleta, ki prinese staršema trobentice …

Mrzle besede, to je morda najbolj temna zgodba v tej zbirki, saj razkrije užaloščenost dekleta, ker jih je zapustil oče s samomorom. Da bi se utolažila, gre na potovanje po puščavi, a se ji prikazuje oče in ji govori z mrzlimi besedami …

Zbiralec senc, je zgodba, ki se dogaja na robu dopusta ob nekem jezeru. Njemu se dogaja, da dobi zgodovinski uvid v prastanovalce ob jezeru – in to je zgodba, ki vpeljuje zgodovinske refleksije, nekakšna notranja prispodobičnost iskanja korenin …

Stolp …. Se zgodi že v zrele jeseni. In spet je tu posameznik, ki išče niti s preostankom življenja in hkrati se sprašuje, kaj se je zares zgodilo v obnovljenem grajskem stolpu. Marsikaj je slišal, marsikaj se mu je odstiralo od navznoter … Še eno spraševanje po preteklosti.

Prehodi, še dlje v zgodovino seže zgodba prehodi, kjer se odstre zgodba poveljnika Kastruma, torej starodavne Ajdovščine, v Rimskem obdobju, vendarle človek, ki pripoveduje to zgodbo, lahko zdrsne tudi v drugo obdobje.

Vila mraka, je refleksija na polpreteklo zgodovino na podržavljeno vilo, v kateri so se dogajale strašne reči in potem to vilo poseli potomka prvotnih lastnikov, pride iz Argentine, vendar vila ostaja vila mraka …

Dotik neba, niz zaključuje ta zgodba, ki skuša nakazati, da je moč hrepenenja vendarle močnejša od vsakršnih temin preteklosti. Znanstvenik skuša najti identično barvo, kot jo ponuja nebo – in poimenoval jo bo Dotik neba.

Namenoma je lok tako sestavljen, da se začenja v poletju z individualno stisko invalida, se premakne v jesen, kjer je spet zgodba posameznice, na kar je božič z neko zgodbo dveh, ki sta na vsak na nek način osamljena, pomlad prinese zgodbo družinice in trobentic, žal se potem zgodijo Mrzle besede, ki jih nadgradi Zbiralec senc, Stolp pa vpelje premislek o globljem iskanju identitete skozi zgodovinske plasti, kar se stopnjuje skozi Prehode in se nadaljuje v Vili mraka, Dotik neba pa vendarle ponuja nek oddih, neko verjetje v presežek tega časa. Seveda je vsa proza jezikovno izčiščena, kar že zahtevajo moji bralci.

Pesniška zbirka Nirvana Poletja, pa je morda en sam optimizem, ki me je navdahnil v poletju, ko so murni prinašali okrevanje in je vročina izžgala iz mene težko izkušnjo usodne operacije, da sem sploh ostal živ. In to radost, da imam poklonjeno življenje, sem skušal preliti v drhljaje besed in v njih sem že slutil ljubezen, ki odpomore vsemu. Zbirko začenja pesem, Majska vrata, ki se na nek način odpirajo v upanje, Seveda so vmes še težki trenutki globokega zamisleka, ki pa jih požge sonce. Da je pesniška zbirka res poklon poletju govorijo naslovi nekaterih pesmi: Seme sonca, S plaščem poletja, V dih poletja, Roža poletja, V zalivu, Pesem žita, Mak, Vozli valov …

Kratka proza, ki je v knjigi Dotik neba, je dopolnila niz ostalih zbirk kratke proze: Besedovanja, Tkivo Časa, Iskanja, Kaplje časa, Prah časa, in najnovejše, ki še ni bila predstavljena javnosti, a je v knjižnicah že, Šepet tišine. Seveda je prozni opus še dopolnjen s sledečimi romani: Pisma, Hruška, Skala, Za ograjo, Še ene sanje, Koraki v megli, Brihtanija, Poslušalec, Lipe, Prihod.

Pesniška zbirka pa je dopolnila sledeči niz: Skrivnost, Tihoba, Jutrice, Veter sanj, Steklovina juter, Nihaji juter, Zarodek časa.«

AK

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!