Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, nekaj več sonca bo v vzhodnih krajih. Predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Postopno se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 24 °C.
14°C | 25°C
ponedeljek, 24.09.2018
16°C | 22°C
torek, 25.09.2018
6°C | 19°C
sreda, 26.09.2018
5°C | 20°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 12h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
14°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Tri milijone evrov za redke živali ob Vipavi


EVROPSKI PROJEKTI

| |
10.11.2017      9:53
A A

Tri milijone evrov za redke živali ob Vipavi


'VIPava', projekt za ohranjanje in izboljšanje stanja ogroženih živalskih vrst in habitatov v Vipavski dolini bo prejel finančno podporo Evropske unije v višini 3,3 milijona evrov. Od tega bo 80 odstotkov sredstev prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj, 20 odstotkov pa Republika Slovenija.


Deli:

Cilj projekta je izboljšati stanje nekaterih ogroženih in evropsko pomembnih živalskih vrst v Vipavski dolini in na njenem robu. Ajdovska občina v projektu sicer vrednostno ni prav močno zastopana (180.000 €), zato pa toliko bolj s habitati redkih vrst. Za dvoživke (laško žabo, velikega pupka in hribskega urha) ter močvirskega krešiča bodo vzpostavili pretočnost rokava reke Vipave pod Brjami. Ob rokavu bodo uredili kale. Za vidro bodo izkopani trenutno zasuti rokavi reke Vipave pri Dolenjah, vzpostavljen bo stalni pretok vode skozi Novakovo mlinščico, namesto enostopenjskih pregrad bodo uredili kaskadne drče.

Domorodni želvi, močvirski sklednici, bodo pomagali že s tem, da bodo izlovili tujerodne invazivne vrste želv ob reki Vipavi. Prav tako bodo namesto tujerodnih rastlinskih vrst na obrežju reke zasadili avtohtono vegetacijo. Na Ajdovskem polju bodo za črnočelega srakoperja postavljene lovne preže ter zasajene mejice in cvetni pasovi. 

Za podporo konkretnim naravovarstvenim ukrepom bo urejena učna pot ob reki Vipavi. Obiskovalcem bo na voljo tudi interpretacija o pomenu omrežja Natura 2000.

Vodilni partner projekta je Zavod za ribištvo Slovenije, partnerji pa še Zavod RS za varstvo narave, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, Direkcija Republike Slovenije za vode ter občine Ajdovščina, Miren-Kostanjevica in Nova Gorica.

Projekt sledi izhodiščem Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike za obdobje 2014-2020 in je eden od prednostnih projektov za izvedbo v okviru Programa upravljanja območij Natura 2000 (2015–2020). 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.09.2018
Danes ni dogodkov.
24.09.201 | Ostalo
Terenska krvodajalska akcija v Ajdovščini
24.09.2018 | Družabni dogodki
Koncert: Nueva Generacion (Španija)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.