Logo MojaObčina.si
DANES
9°C
5°C
JUTRI
16°C
1°C
Oceni objavo

Ave, obiskovalec!

Zaplana, 18. maj – »Ave!« je vsakega prišleka pozdravil Gregor Mesec iz Gostišča Mesec, ki je skupaj z Turističnim društvom Blagajana in Inštitutom Ivana Michlerja pripravil prvi Rimski dan. Po Zaplani namreč poteka rimski zid, ki je na žalost zarasla razvalina, a omenjeni si želijo, da bi postal turistična zanimivost, saj se lahko po pomembnosti primerja s Hadrijanovim in donavskim zidom.
Na vrhniškem koncu namreč poteka okoli devet kilometrov rimskega zidu, ki so ga vojaki Nauportusa in civilisti med drugim in tretjim stoletjem našega štetja zgradili kot obrambo pred barbarskimi napadi in notranjimi nasprotniki. Bil je zadnji tovrstni mejnik pred Rimom, zato je bil izjemnega pomena. Kot je na ogledu dela zidu povedal arheolog Tine Kernc iz Inštituta Ivana Michlerja, naj bi bil z malto vezan zid dober meter debel in približno tri metre visok, na približno vsakih 100 metrovpa naj bi bil stolp. Meni, da bi lahko zid glede na njegovo pomembnost umestili ob bok Hadrijanovemu zidu v Veliki Britaniji ali donavski zapori. Od omenjenih dveh se loči po tem, da ne poteka kontinuirano, marveč se strateško prilagaja terenu, zato je na nekaterih mestih »pretrgan«. Kernc meni, da ga je od šestdesetih let, ko so se začeli arheologi prvič resneje ukvarjati z zidom (celoten obrambni sistem imenujejo Claustra), izginilo že četrtina – večinoma za najrazličnejše gradnje. Za številne je rimski zid velikanski turistični potencial, kajti tujina iz njega kuje velike denarje. A kot je dejal Kernc, je v tujini lokalna in nacionalna osveščenost na neprimerno višjem nivoju kot pri nas. »Dokler ne bo lokalna skupnost spoznala potenciala rimskega zidu, potem ga tudi Unesco ne bo razglasil za eno od svojih znamenitosti.«
Potrebnega bo torej še veliko dela, da bo rimski zid na vrhniškem koncu postal turistična točka. Korak v tej smeri je bil prvi Rimski dan, v okviru katerega je Kerenc vodil ogled zidu, pri Gostilni Mesec pa so ponujali rimske jedi in pijačo, narejene po avtentičnih receptih. Poleg tega so bile na voljo rimske namizne igre, rimska vojaška oprema, ustvarjalne delavnice… »Na Zaplani se prepletajo tri velike zgodovine: rimski zid, Napoleonov vodnjak in Rupnikova linija. Imamo neprecenljiv zgodovinski zaklad, ki ga nekako ne znamo ali nočemo potržiti. To je prvi korak v tej smeri, da se nekaj spremeni,« je dejal Gregor Mesec, oblečen v rimsko opravo. Zagotovo bo res potrebno še veliko postoriti, da bo rimski zid postal turistična destinacija, (najverjetneje najprej ureditev lastniških odnosov in očiščenje zidu), a vsaj prvi korak je bil storjen. Sedaj je potrebno le še hoditi, hoditi…

 

Gašper Tominc, foto: GT

Oglejte si tudi