Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
-4°C | 0°C
četrtek, 19.01.2017
-6°C | -2°C
petek, 20.01.2017
-8°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-8°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-7°C | 0°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 18h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
-4°C
0°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Akcija čiščenja planinskih poti


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
24.03.2015      12:24
A A

Akcija čiščenja planinskih potiDel udeležencev čistilne akcije
Del udeležencev čistilne akcije
Deli:

Letošnjo čistilno akcijo je Planinsko društvo Vrhnika izvedlo 21. 3. 2015 skupaj z Markacijskim odsekom in Odsekom za varstvo gorske narave z namenom, da očistimo planinske poti. Markacisti so se odpravili v smeri Starega malna in Lintverna ter se strokovno lotili odseka, kjer vseh posledic lanskega žleda še nekaj časa ne bo mogoče v celoti odpraviti, markacistka pa je na novo označila odsek čez Gačnik, saj je bila na tem področju večina bukev z markacijami v času »žledoloma« podrta.

 

Preostali prostovoljci so se razdelili v skupine in se lotili čiščenja okolice ob označenih planinskih poteh, ki vodijo čez Storžev grič mimo bukve, čez Špico, odseka čez Blatni dol do vrha Planine, nazaj grede pa so čistili še odsek proti Kurenu.

 

Bila je sončna, vetrovna sobota in oči so pogledovale tudi v gole krošnje bukev z nalomljenimi vejami, saj nas je pokanje veje, ki je padla po pobočju, navdalo s previdnostjo.

 

Hitrost hoje je bila tokrat odvisna od števila ostankov vejevja na poteh, katere smo spotoma metali tudi na bližnjice. Bližnjic je veliko manj kot pred leti, nekatere je ob lanskem žledu zakrila tudi narava sama, čeprav nekateri še vedno mislijo, da morajo imeti svoje koridorje, ne glede, na škodo in probleme, ki jih s tem ustvarjajo.

Ugotovljeno je bilo, da je odpadkov po planinskih poteh vsako leto manj, četudi je obisk Planine vsako leto večji, kar pomeni da je osveščenost obiskovalcev glede ravnanja z odpadki v naravi dokaj visoka.

 

Poleg posameznih plastenk in nekaj PVC materiala, pa je kljub temu ob poteh in v grapah pod njimi,  odvrženo morje papirnatih robčkov, ki so sicer po določenem času razgradljivi, vendar so moteči in niso prav nič v okras čudoviti okolici, saj robove poti  in Planino samo v tem času krasi številno pomladno cvetje, od velikih zvončkov, trobentic, vijolic in podlesnih vetrnic do belega žafrana (nunke) na pobočjih ter jasah.

 

Planino nad Vrhniko, 733 m visoki vrh z zavetiščem in stolpom, občani Vrhnike in okoliških krajev zelo radi obiskujemo čez vse leto, je pa tudi točka drugih ljubiteljev narave in planincev, saj preko vrha poteka evropska peš pot E7. Planina in njene poti so na nek način naša osebna izkaznica in če bo skrb vseh nas, obiskovalcev, da jo zapustimo čisto in neokrnjeno, morda v bodoče zapiranje bližnjic in pobiranje odvrženih smeti ne bo več potrebno.

 

Zapis in foto: Marija Dolinar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 444
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČREDA
21.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Pošast Moli
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Zapoj 3D
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KITAJSKI ZID
22.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Skrita Lepota
27.01.2017 | Kino
Kino Vrhnika: Dežela La La

Bodite prvi pri oddaji mnenja.