Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo na jugozahodu zmerno do pretežno oblačno, drugod delno do pretežno jasno. Zjutraj bo po nekaterih nižinah nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -3, na Primorskem do 6 stopinj C.
-3°C | 4°C
ponedeljek, 05.12.2016
-2°C | 7°C
torek, 06.12.2016
-3°C | 10°C
sreda, 07.12.2016
-4°C | 5°C
četrtek, 08.12.2016
-3°C | 5°C
Opozorila
Sobota, 3.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
4°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Planinski kotiček


ŠPORT

| |
30.09.2013      22:52
A A

Planinski kotiček


Nekje sem prebrala, da imajo gore v vseh kulturah izredno velik simbolni pomen – simbolizirajo svet, drugačen od vsakdanjega, so točka, v kateri se stikata nebo in zemlja, svet nadnaravnih sil, pa tudi simbol hrepenenja, vzpona in premagovanja ovir. Gorske pokrajine so tisti svet, tiste pokrajine, ki jim pripisujemo največjo doživljajsko zmožnost.


Deli:

Vedno znova nas vabijo, nas navdušujejo, presenečajo … Nenehno nam ponujajo nove poglede, nove izkušnje in bogastva sobivanja.

Pa vendar je prav, da se ob vseh lepotah, ki smo jih deležni kot obiskovalci planin, gora, zavedamo odgovornosti do sebe, do sopohodnikov, tudi tistih, ki jih srečujemo.

Mislim predvsem na to, kaj storiti, ko je potrebna pomoč.

V primeru, da gre za bolezenske znake, poškodbe in krvavitve, ki ponavadi ne omogočajo nadaljnje hoje niti do najbližje planinske koče, prizadetega zaščitimo pred vetrom, padajočim kamenjem, soncem, mrazom, snežnim plazom in drugimi morebitnimi nevarnostmi, mu po svojih najboljših zmožnostih nudimo prvo pomoč ter poskrbimo, da pomoči potreben ne bo ostal do prihoda reševalcev sam.

Če potrebujemo pomoč zase ali za koga drugega in smo v bližini katere koli planinske koče (vse planinske koče, mnoge gorske kmetije in lovske koče so obveščevalne točke, kjer lahko prijavite gorsko nesrečo), se o nadaljnjih potrebnih korakih posvetujmo z oskrbnikom ali pa z bolj izkušenim mimoidočim.

Kadar nam zgoraj opisano ni možno, posredujemo podatke o nastalih težavah na tel. št. 112. Omogočili nam bodo konferenčno zvezo oz. možnost posveta z reševalci najbližje postaje gorske reševalne službe. Ravnamo po njihovih navodilih.

Kaj nam "sporočajo" nesrečni dogodki v naših gorah? Prav gotovo je vsem skupno to, da za neko nesrečo ni le en sam povod ali vzrok. Ti se med seboj prepletajo in od nas samih je odvisno, kaj bomo dodali našim izkušnjam. Najpogostejše posledice nesreč so poškodbe spodnjih okončin in glave.

Kljub vsemu zapisanemu pa nas gore nenehno vabijo in prav je tako. Nudijo prostor za najlepša doživetja, tkanja novih znanstev ...

In kje smo bili planinci PD Vojnik?

Reisseck in Koenigstuhl – pogledali smo k sosedom, kjer nas je navdušila lepa narava in prijaznost pohodnikov, ki smo jih srečali.

Obiskali smo tudi cerkev sv. Antona na Pohorju, prisluhnili zanimivi zgodovini te lepe cerkve in skrbi krajanov za razvoj kraja. Na Turistični kmetiji Malej smo zaključili jesenski pohorski potep, vreme pa nam je postreglo z jasnim pogledom po dravski dolini, preko Kozjaka do avstrijske Golice, videli smo Peco, Uršljo goro, Kamniško-Savinjske Alpe … Lepo za oko, še lepše za dušo.

Planiramo:

Kostanjev piknik, Potep po Madžarski, Izlet v neznano, Pohod na Stolpnik, k Tomažu.

Vabljeni z nami! In vabljeni ob nedeljah v našo Kočo pri Tomažu ter k ogledu spletne strani.

Želim vam varen korak!

 

Za PD Vojnik zbrala in uredila Zvonka Grum 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 112
Izšla: 22.09.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
04.12.201 | Ostalo
Praznični sejem na vasi
04.12.201 | Družabni dogodki
Merjenje krvnega tlaka, sladkorja in holesterola v krvi
04.12.2016 | Ostalo
Miklavževanje v Pristavi
04.12.201 | Ostalo
Praznični sejem na vasi
04.12.201 | Družabni dogodki
Merjenje krvnega tlaka, sladkorja in holesterola v krvi
04.12.2016 | Ostalo
Miklavževanje v Pristavi
05.12.2016 | Družabni dogodki
Miklavževanje v Špesovem domu starejših krajanov
05.12.2016 | Družabni dogodki
Miklavževanje v cerkvi Svetega Jerneja v Vojniku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.