Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 10.12.2016

jasno
Ponoči bo pretežno jasno, ob morju bo lahko občasno nizka oblačnost, po nižinah v notranjosti bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, ob morju in v višjih legah od 2 do 7 stopinj.
-6°C | 11°C
nedelja, 11.12.2016
-6°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
-2°C | 10°C
torek, 13.12.2016
-2°C | 4°C
sreda, 14.12.2016
-4°C | 7°C
Opozorila
Petek, 9.12.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-6°C
11°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Najjužnejši šesttisočak na svetu – Cerro ......


ŠPORT

| |
18.03.2015      16:58
A A

Najjužnejši šesttisočak na svetu – Cerro Marmolejo


V mesecu januarju 2015 smo v alpinističnem odseku AO Grmada Celje organizirali odpravo v južnoameriške Ande, natančneje v južni del Centralnih Andov – Cordillera Central.


Deli:

Skupina Centralnih Andov se razprostira od območij Bolivije do Čila in Argentine. Na tem območju Andi dosežejo največje razsežnosti po višini in tudi po površini. Gre za mogočno gorovje, imenovano tudi Corazon de los Andes (Osrčje Andov), ki ga sestavljajo najvišje gore ameriške celine.

 

Naš cilj je bila gora Cerro Marmolejo, ki je s svojimi 6109 metri višine zadnji oz. najjužnejši šesttisočak tako južnoameriških Andov kot tudi najjužnejši šesttisočak na svetu. Gora leži v območju Cajon de Maipo, približno 100 kilometrov južno od čilskega glavnega mesta Santiago de Čile, njen vrh pa meji Čile in Argentino.

 

Gora Cerro Marmolejo, nekje na jugu Andov; daleč, velika, prostrana.
Gora sonca in mrzlih vetrov.
Gora spokornikov, gora spoznanj, gora spoštovanja, truda, uspehov, veselja in žalosti.
Za nekatere dosegljiva, za druge presenetljiva, za nekoga konec zgodbe …
Vse to smo doživeli na gori Marmolejo v Andih. Vsak zase si je zapisal zgodbo, ki bo ostala.


V četrtek, 15. januarja 2015, smo se povzpeli nanjo: Tomo Videnšek – solo vzpon na vrh Cerro Marmolejo (6109 m); Jernej Brečko in Matjaž Korošec – vzpon na Portezuelo Marmolejo (5450 m). Potem smo v dveh dneh varno sestopili v dolino. Celotna odprava je trajala 15 dni.

 

Tomo Videnšek

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.