Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

pretežno oblačno
Popoldne bo na severovzhodu delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Drugod bo oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
8°C | 18°C
torek, 25.10.2016
12°C | 21°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
8°C | 14°C
petek, 28.10.2016
4°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Zlorabe pri bankomatih


KRONIKA

| |
02.12.2012      17:53
A A

Zlorabe pri bankomatih


Policija opozarja vse uporabnike bankomatov na previdnost pri dvigu gotovine. V zadnjem času se je pojavilo več primerov zlorab.


Previdno pri bankomatih. Dvig opravite sami, ne dovolite, da se kdo vmešava.
Previdno pri bankomatih. Dvig opravite sami, ne dovolite, da se kdo vmešava.
Deli:

 ''Cash Trapping'' ali past za gotovino je oblika zlorabe, pri kateri storilci na bankomatu manipulirajo režo za izdajanje gotovine. Na režo za izdajanje gotovine s pomočjo lepila oz. obojestranskega lepilnega traku namestijo letev, ki ovira izdajo gotovine in povzroči zagozditev gotovine v reži. Postopek dviga gotovine sicer poteka nemoteno - bankomat pozove uporabnika, naj vzame gotovino. Zaradi ovire pred režo za izdajo gotovine to seveda ni mogoče. Uporabniki običajno sumijo na tehnično napako na bankomatu in kraj zapustijo. Storilci nato pristopijo do bankomata in odstranijo ''past'' in si tako nezakonito prilastijo denar.

 

"Skimming" ali presnemavanje je oblika zlorabe, pri kateri storilci na bankomat namestijo čitalec zapisa, ki je na zadnji strani bančne kartice ali na čipu, poleg tega pa poskušajo še ugotoviti vašo PIN kodo. Lahko s kamero, ki jo tudi namestijo na ali poleg bankomata, lahko nekdo opazuje, kaj pritiskate na tipkovnici, ali pa še kako drugače.

 

Policisti zato vsem uporabnikom bankomatov svetujemo:

  • Pred dvigom gotovine preverite režo za izdajanje gotovine - ta mora biti prosto dostopna in ne sme biti ovirana z letvijo, ki ovira izdajanje gotovine. Prilepljene letve se ponavadi zlahka odstranijo.
  • Če vam bankomat po odobreni transakciji ne izplača gotovine, takoj preverite stanje na vašem računu - če je transakcija stornirana in je stanje na računu pravilno, lahko ponovno poskusite z dvigom gotovine.
  • Med dvigom gotovine na bankomatu bodite pozorni na morebitne neznance, ki bi vas želeli zvabiti stran od bankomata pod pretvezo, da potrebujejo kakršno koli pomoč.
  • Ob morebitnih nepravilnostih pri dvigu gotovine o napaki obvestite skrbnika bankomata, ne da bi se pri tem oddaljili od bankomata, oz. ostanite pri bankomatu, če vam ta ne izda gotovine.
  • Če sumite, da je na bankomat nameščena takšna naprava, o tem obvestite policijo na interventno telefonsko številko 113 ali na anonimni telefon policije 080 12 00 ali na najbližji policijski postaji.
  • Ko opravljate postopek na bankomatu, preprečite drugim, da bi videli vašo PIN kodo ali kako tipkate po tipkovnici. Najlažje je tako, da tipkovnico zakrijete z drugo roko. Po končanem postopku pritisnite vse tipke na tipkovnici, da zabrišete sled, ki ste jo povzročili z vnosom PIN kode.
  • Za PIN kodo si ne izberite npr. rojstnega datuma ali letnice rojstva. Ob kraji kartice so velikokrat ukradeni tudi dokumenti, s tem pa so nepridipravom dostopni tudi vaši osebni podatki.
  • Če opazite poleg bankomata karkoli sumljivega, kar ne sodi k bankomatu ali kar se z njega z lahkoto odstrani, ali če vam bankomat brez jasnega razloga ne vrne kartice, o tem takoj obvestite banko ali policijo.

 Pripravil: Niko Avguštinčič, Policijska postaja Trebnje

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Trebnje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 120
Izšla: 21.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
26.10.2016 | Družabni dogodki
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
28.10.2016 Ni kategorije
Beremo s tačkami
28.10.2016 Ni kategorije
Beremo s tačkami
29.10.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
29.10.201 | Turizem
Eko tržnica
29.10.201 | Družabni dogodki
Kostanjev pohod
29.10.2016 | Šport
RK Trimo Trebnje: Urbanscape Loka
31.10.2016 | Ostalo
Žalna slovesnost - Trebnje
31.10.2016 | Ostalo
Žalna slovesnost - Veliki Gaber
02.11. - 04.11.2016 | Kultura
Počitniške folklorne rajalnice v Trebnjem
02.11.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
02.11.2016 | Družabni dogodki
Demenca - izziv sodobne družbe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.