Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-5°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-8°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-9°C | 1°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-7°C | 2°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-5°C
-1°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Alojzij Kastelic: Naj živi razhodnja!


NOVICE

| |
15.11.2016      16:11
A A

Alojzij Kastelic: Naj živi razhodnja!Alojzij Kastelic (desno) v družbi Draga Bulca na Čatežu
Alojzij Kastelic (desno) v družbi Draga Bulca na Čatežu
Deli:

Spoštovani pohodniki!

 

Letošnje leto obeležujemo že 30. obletnico popotovanja po Levstikovi poti. Da gre za tradicijo, ki se z leti samo še utrjuje dokazuje dejstvo, da je Popotovanje od Litije do Čateža v zadnjih letih preraslo v eno največjih tovrstnih množičnih prireditev v Sloveniji. Ob tej priložnosti bi se tako rad zahvalil ter izrekel čestitke gospodu Rudiju Bregarju, Čatežanom in ostalim organizatorjem, ki vsako leto pripomorejo, da se Levstikova pot ohranja, nadgrajuje in vsakič znova privablja številne pohodnike. Pohodništvo ima v Sloveniji že dolgo tradicijo in nič drugače ni v Občini Trebnje, v kateri imamo do sedaj urejenih že sedem pohodnih poti. To pove, da smo Slovenci pohodniški narod, ki redno obiskuje pohodne poti skozi vse leto.

 

Skozi Občino Trebnje poteka zadnji del Levstikove poti, tako severne kot južne trase. Če se napotimo po južni trasi, ki je znana kot turistična varianta Levstikove poti, bomo prispeli na cilj skozi Razbore. Hrastovi in bukovi gozdovi na območju Bajturna in v Prepadih nas bodo v tem jesenskem času očarali z nepozabno igro barv in v nas pustili vtis čarobnosti, ko se bomo rahlo spustili do cilja na Čatežu. Poleg obnovljene Razborške sušilnice sadja, ki je bila zgrajena leta 1939, danes pa se iz nje zopet širijo vonjave po suhem sadju, se je Občina Trebnje odločila postati tudi boter jablani dolenjska voščenka in s sodelovanjem pri projektu »Levstikov sadovnjak – zasaditev drevja ob Levstikovi poti« pripomoči k ohranjanju dediščine slovenskih sadnih sort.

 

Če pa se odločimo za severno traso Levstikove poti, ki jo v svojem potopisu dejansko opisuje Fran Levstik, pa bomo na Čatež prispeli skozi Okrog. Ko bomo pogledovali proti zvoniku cerkve na Čatežu ter zbirali moči za zadnji strm klanec do cilja, se spomnimo na moč sodelovanja, ki je Slovence pripeljalo do lastnega jezika, države in ne nazadnje kulture. Levstikova pot to namreč je: spomin in obeležitev slovenstva. Da bomo sodelovali in delovali bolj enotno in produktivno, pa se tega spomnimo tudi ostale dni v letu.

Na slavnosti prireditvi »Razhodnja« na Čatežu, ki kulturno obogati in sklene tradicionalno mednarodno popotovanje po Levstikovi poti iz Litije do Čateža, se bomo letos vrnili v dni, ko še ni bilo hitenja in moderne tehnologije. Sodelovali bodo kulturniki iz vseh treh občin, po katerih se vije Levstikova pot – občin Trebnje, Litija in Šmartno pri Litiji, sklenili pa jo bomo z veselim martinovanjem, zato lepo vabim vse pohodnike in ljudi dobre volje, da se nam pridružijo.

 

Naj živi Levstikova pot še stoletje!

 

Alojzij Kastelic

Župan občine Trebnje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD LEVSTIKOVA POT ZA RAZVOJ ŠPORTA, KULTURE, UMETNOSTI IN MEDIJEV? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 122
Izšla: 19.12.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
20.01.2017 | Ostalo
Zbiralna akcija starega papirja
20.01.2017 | Kultura
MATILDA, POČAK'?! v izvedbi Špas teatra
20.01.2017 | Kultura
Matilda, počak'?!
21.01.2017 | Tečaji in delavnice
Zvočna kopel z gongi
23.01.2017 | Kultura
Ure pravljic - Trebnje
27.01.2017 | Tečaji in delavnice
Beremo s tačkami
27.01.2017 | Tečaji in delavnice
Beremo s tačkami
27.01.2017 | Kultura
Literarno glasbeni večer z Jernejem Dirnbekom Dimekom, članom skupine MI2
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.