Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 32°C
torek, 26.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 27.06.2017
17°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 31°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Izlet v osrčje Slovenije


TURIZEM

| |
21.11.2016      9:47
A A

Izlet v osrčje Slovenije


Konec oktobra, tik pred dnevom reformacije, je Turistično društvo Podnanos organiziralo izlet v osrčje Slovenije. Ogledi nekaterih krajev in njihovih kulturnih znamenitosti so sovpadali z bližajočim se praznikom.


Deli:

Od doma smo se odpravili v zgodnjih urah. Po krajšem postanku v Št. Juriju, kjer smo imeli zajtrk in se okrepčali z jutranjo kavico, smo pot nadaljevali do Županove jame, ki se nahaja v neposredni bližini Grosupljega.

Županova jama, ki so jo nekoč imenovali tudi Taborska jama, skriva v svoji notranjosti razkošje podzemeljskega sveta, ki ga je skozi tisočletja ustvarjala voda. Jamo sestavlja več dvoran z mogočnimi kapniki, ki so med seboj povezane z rovi. Bili smo navdušeni nad njeno lepoto.

Po ogledu jame smo se ustavili v Škocjanu pri Turjaku, kjer nas je sprejel domači župnik Janez Selan. V župnijski cerkvi, katere zavetnik je sv. Kancijan, nam je predstavil zgodovino župnije.

Skupaj z g. Selanom smo pot nadaljevali v Gradež pri Turjaku, kjer smo si ogledali sušilnico sadja, ki je edinstven primer ohranjene tehnološke in kulturne dediščine slovenskega podeželja. V prenovljeni sušilni peči iz leta 1938 vaščani Gradeža na tradicionalen način sušijo ekološko pridelano sadje. Suhe krhlje smo lahko pokusili in jih tudi kupili.

Iz Gradeža nas je pot vodila v Rašico pri Velikih Laščah, na domačijo začetnika slovenske književnosti, Primoža Trubarja. Domačija ima sedaj status muzeja. Poleg muzeja smo si ogledali tudi Trubarjev – Temkov mlin.

Naslednja postaja so bile Vače, kjer nas je sprejela klepetulja Ana iz Družinskega gledališča Kolenc in nas popeljala po kulturni in naravni dediščini Vač in okolice. Predstavila nam je tudi GEOSS – geometrično središče Slovenije v Spodnji Slivni.

Po tako bogatem programu, ko se je dan že prevesil v noč, smo se ustavili na turistični kmetiji Pr Lavriču blizu GEOSS-a, kjer nas je hišna gospodinja postregla z odlično hrano.

V Podnanos smo se vrnili v poznih večernih urah. Razšli smo se s skupno željo, da se prihodnje leto spet odpravimo na potep. Kam, to pa imamo čas razmišljati celo leto.

Jožica Kodre
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017 | Družabni dogodki
TRADICIONALNO KRESOVANJE NA LOZICAH
01.07. - 31.07.2017 | Šport
Aktivno poletje v družbi s ŠD Rekreativček
01.07.2017 | Turizem
Rudi Bučar in Istrabend

Bodite prvi pri oddaji mnenja.