Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

pretežno oblačno
Danes bo pretežno oblačno. Na zahodu bo povečini suho, drugod bodo občasno padavine. Meja sneženja bo med 800 in 1000 metri nadmorske višine, zvečer pa se bo jugovzhodni Sloveniji spustila do nižin. Sprva bo v južni Sloveniji še pihal jugozahodni veter, popoldne v večjem delu države severovzhodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 3 do 8, ob morju in na jugovzhodu do 11 °C.
2°C | 12°C
sobota, 20.01.2018
-0°C | 10°C
nedelja, 21.01.2018
-2°C | 13°C
ponedeljek, 22.01.2018
-4°C | 8°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 11°C
Opozorila
Petek, 19.1.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

6. mednarodna šola fizike delcev, astrofizike ......


ŠOLSTVO

| |
22.06.2016      20:06
A A

6. mednarodna šola fizike delcev, astrofizike in kozmologije na UNG


V okviru mednarodnega konzorcija doktorskih šol s področja fizike delcev, astrofizike in kozmologije IDPASC) je Laboratorij za astrofiziko osnovnih delcev Univerze v Novi Gorici med 21. majem in 1. junijem 2016 organiziral šesto zaporedno šolo IDPASC 2016 v dvorcu Lanthieri v Vipavi. Šolo so finančno podprli Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji, podjetje Instrumentation Technologies iz Solkana ter Občina Ajdovščina.


Deli:

Šola IDPASC 2016 je v Vipavo pripeljala več kot trideset nadarjenih doktorskih študentov iz Avstrije, Hrvaške, Italije, Nemčije, Portugalske, Slovenije (z Univerze v Novi Gorici in Instituta Jožef Stefan), Srbije in Španije. Temeljila je na štirih glavnih sklopih predavanj, ki so pokrivala fiziko osnovnih delcev, kozmologijo, astrofiziko osnovnih delcev in nevtrinsko fiziko, predavatelji pa so bili svetovno priznani strokovnjaki iz Francije (LPTHE in Univerze Sorbonne iz Pariza), Italije (iz astronomskih observatorijev v Breri in v Trstu ter z Univerze v Padovi), Nemčije (DESY, Zeuthen), and Slovenije (Instituta Jožef Stefan in Univerze v Novi Gorici).

Tako študenti kot predavatelji so bili navdušeni nad lepotami Vipavske doline in dvorca Lanthieri, nad odlično hrano in sladoledom v restavraciji Podfarovž in baru Marjanca ter nad gostoljubnostjo vipavcev. V času trajanja šole so imeli udeleženci priložnost obiskati študentski festival vin, ki ga vsako leto organizira Visoka šola za vinogradništvo in vinarstvo Univerze v Novi Gorici. Tuji študenti so bili še posebej veseli ekskurzije v Piran in v Škocijanske jame, kjer jih je prevzel podzemni kanjon.

Javnega predavanja profesorja Marka Cirellija (LPTHE in Sorbonne) z naslovom "Skrivnosti temne snovi", ki smo ga organizirali v okviru šole IDPASC, so se udeležili tudi gimnazijci iz Ajdovščine in Vipave.

Veseli smo, da smo uspeli študentom omogočiti vpogled v najnovejša znanstvena dognanja, vzpostaviti nove mednarodne povezave, ki jim bodo koristile na njihovi akademski poti, ter približati lepote Vipavske doline in Slovenije v celoti. Komentar enega izmed udeležencev, ki smo ga dobili v anonimni anketi, se glasi: "The excursion was great, Vipava is a nice quiet place, lectures were very interesting and the people are in general really nice. I really enjoyed my time here." (Ekskurzija je bila super, Vipava je čudovito mirno mestece, predavanja so bila zelo zanimiva in ljudje so bili prijazni. Zares sem se imel lepo.)

 

Andreja Leban, Univerza v Novi Gorici
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!