Logo MojaObčina.si

Vipava

JUTRI
23°C
10°C
SRE.
22°C
11°C

Pozdrav poletju na Gočah

Predzadnji vikend v juniju smo na Gočah pripravili pozdrav poletju. Sobotni večer so nam s petjem polepšali fantje iz klape Planta. Klapa je dokazala, da je ambient pred Osnovno šolo Goče akustičen in lep. Po koncertu je sledila pogostitev in po dolgem času prijetno druženje v živo. V nedeljo so najprej prišli na vrsto sladokusci, saj je bil cel popoldan pred šolo na razpolago točen sladoled 'Mihjwc'. Mlajši in starejši so bili osvežitve veseli, mnogi so se tega sladoleda spominjali kot sladoleda njihove mladosti.

Ko se je nedeljsko popoldne prevešalo k večeru, smo se odpravili na pohod do Škvarčeve luknje in na ogled novih označevalnih tabel. Za urejeno okolico luknje in nove stopnice z ograjo za varen dostop so poskrbele pridne roke goških prostovoljcev. Škvarčeva luknja se odpira na štiri metre visoki steni. Je vodoravna odprta jama. Vstop je trikotne oblike in je visok približno en meter. V podzemlje vodi skoraj vodoraven rov, ki se po treh metrih razcepi na dva kraka. En krak vodi v neprehoden rov(ček), drugi pa najprej v majhno sobico, iz nje pa še naprej v kamrico. Sobica je dolga 3 metre, široka 2 metra in visoka 1,8 metra. Kamrica je široka 2 metra, dolga 1,5 metra in visoka 1,7 m. Dolžina celotne jame je 10 metrov. Dno pokriva ilovica, po stropu in stenah je na več mestih odložena siga (majhni kapniki, zavesice in podobno). Po pričevanju domačinov so ob neki priložnosti kurili ob vhodu v jamo, tako da je dim vleklo vanjo. Iz razpok v tleh se je kadilo na približno pol kilometra oddaljenem pašniku, imenovanem Jasen. Škvarčeva luknja je vpisana v kataster jam, prav tako je luknja na seznamu naravnih vrednot državnega pomena. Gočani se je spominjajo kot zavetišče domačinov iz časov italijanske okupacije v marcu 1943. Takkrat so italijanski vojaki najprej obkolili Goče, nato pa začeli z vdiranjem v hiše. Iskali so mlade fante, ki so še ostali doma. Sledil je ukaz, da se morajo vsi Gočani izseliti. Vas in okolico so preiskovali s psi. Podali so se tudi čez Šuštrjovc, preko Goške poljane do Jamc. Tam so v Škvarčevi luknji izsledili partizana, zato so vanjo vrgli plinsko bombo. V luknji sta se skrivala Leopold Ferjančič z Goč in Ivan Škrjanc iz Manč. Škrjanc je v luknji izgubil življenje, Ferjančič pa je preživel, a je posledice tega dogodka čutil celo življenje. Pri vhodu v luknjo stoji marmorna plošča v spomin na ta tragičen dogodek (30. 3. 1943), ki smo se mu z minuto molka poklonili tudi v nedeljo, 20. 6. 2021. S pohodom nazaj na Goče smo v sproščenem vzdušju sklenili še en lep poletni vikend.

Anja Godnič

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi