Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Vinsko poetična nagrada v Podnanos


KULTURA

| |
09.09.2014      9:45
A A

Vinsko poetična nagrada v Podnanos


Zadnji teden v avgustu je na Ptuju potekal mednarodni festival Dnevi poezije in vina. V sklopu te prireditve je 29. avgusta Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož razglasil zmagovalce pesniškega natečaja Kintija, ljubim te! – Branje in pisanje v antiki. Zmagovalci pesniškega natečaja so postali Kamničanka, Vipavka in Mariborčan.


Deli:

Pesniški natečaj Kintija, ljubim te! – Branje in pisanje v antiki je bil le del širšega istoimenskega dogodka, ki ga je organiziral Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož. Kulturni dogodek je s svojo izvirnostjo, strokovnostjo in široko tematsko zasnovo presegel običajne tovrstne natečaje, saj je obiskovalcem poleg osupljive obilice duhovne hrane ponudil tudi degustacijo jedi po starih rimskih receptih in pokušnjo vrhunskih vin, manjkale pa niso niti rimske igre, ki so se na bližnjih lokacijah odvijale v zadnjih dneh festivala. Tako je celotna Petoviona resnično odsevala duh antičnega časa.
V prostorih ptujskega gradu je bila ob zaključku pesniškega natečaja na ogled vitrina meseca Pisanje in branje v Petovioni, kjer si je bilo mogoče ogledati imitacije antičnih svitkov papirusa, pisala iz klinaste trstike, pečatne prstane, kovinske stiluse in voščene ploščice za pisanje. Celoten dogodek je povezovala Aleksandra Nestorović, kustodinja arheološkega oddelka Pokrajinskega muzeja Ptuj - Ormož. Ta je tudi vodila uvodni razgovor s Svetlano Slapšak, dr. antičnih študij, ki je obiskovalcem predstavila antično pismenost.

Uredništvo AirBeletrine je predhodno opravilo izbor najboljših pesniških prispevkov na temo ljubezni in vina v antičnem stilu. Aljoša Harlamov, literarni znanstvenik, literarni kritik in urednik literarnega portala AirBeletrina, je razglasil zmagovalce pesniškega natečaja in prebral strokovne utemeljitve izbora. Zmagovalne pesmi je na dogodku interpretiral igralec Matjaž Juren.
Zmagovalci letošnjega pesniškega natečaja so: Verena Vidrih Perko iz Kamnika s pesmijo Kintija, Alenka Skupek iz Podnanosa s sonetom Valovnica na krhki lončevini in Andrej Preložnik iz Maribora s pesmijo Srečna petoviona. Nagrajene pesmi so objavljene na internetni strani Založbe Beletrina (v Stihoteki), razstavljene pa bodo tudi v pritličju ptujskega gradu in sicer natisnjene na papirju v obliki antičnega zvitka (rotulusa).
Po končanem uradnem delu prireditve so se obiskovalci lahko tudi praktično preizkusili v pisanju z antičnimi pisali. Prijetno druženje se je nadaljevalo ob hrani po starodavnih rimskih receptih in ob pokušnji vrhunskih štajerskih vin. In da ne bo pomote – pijača je tekla v zelo zmernih količinah, saj h kulturnemu dogodku spada tudi kultura pitja. Nagrajencem in obiskovalcem ni ničesar primanjkovalo, vsega je bilo v izobilju – tudi znane štajerske gostoljubnosti.
Alenka Skupek, podpredsednica Literarne sekcije Slovenska beseda pri SK SSK, foto Ivo Skupek


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!