Dan pred slovenskim kulturnim praznikom smo v Vipavi pripravili poseben dogodek, ki je slavil našo kulturo, lepoto jezika in umetnost, ki nas povezuje. Prireditev, ki smo jo oblikovali vzgojitelji in učitelji podaljšanega bivanja CIRIUS-a Vipava, je združila učence različnih starosti in jim omogočila, da skozi poezijo, glasbo in ples izrazijo svojo ustvarjalnost ter poglobijo spoštovanje do slovenske kulturne dediščine.
Dogodek je odprl učenec kot dr. Fig, ki je obiskovalcem na igriv način ponudil suhe fige, kar je vneslo prijetno in igrivo vzdušje. Zbor zaposlenih CIRIUS-a Vipava je s slovensko himno naznanil začetek slovesnosti, ravnatelj Alojzij Adamič pa je v svojem nagovoru poudaril pomen kulture, jezika in umetnosti.
Ker kultura spodbuja medsebojno sodelovanje, smo izjemno ponosni, da so se prireditvi CIRIUS-a Vipava pridružili tudi učenci in učiteljice Osnovne šole Draga Bajca Vipava, Podružnice Vrhpolje. To je bil čudovit primer povezovanja skupnosti.
V osrednjem delu prireditve smo se poklonili največjem slovenskemu pesniku, Francetu Prešernu. Učenci so z deklamacijo pesmi 'Kam', 'Lipica' in 'Povodni mož' obiskovalce popeljali v čas, ko so Prešernove besede navdihovale slovenski narod. Sledila je predstavitev šolskega glasila Studenček, kije mladima avtorjema omogočila, da sta predstavila svoji deli z naslovom 'Laž ima kratke noge' in s tem izpostavila vrednote poštenosti in iskrenosti.
Ljubezen, ena izmed ključnih tem Prešernove poezije, je bila rdeča nit nadaljevanja prireditve. Učenca CIRIUS-a Vipava sta s prispevkoma 'Ljubezen je v zraku' in 'Valentinovo' občinstvu pokazala, kako ljubezen ni le del pesmi, temveč tudi našega vsakdana. Sledil je nastop najmlajših učencev Podružnične šole Vrhpolje, ki so z ritmično igro s palicami popestrili dogodek in dokazali, da glasba resnično združuje. Za njimi so mladi plesalci iz Vrhpolja obudili ljudsko izročilo s plesom 'Ob bistrem potočku je mlin', instrumentalna skupina CIRIUS-a Vipava pa je s pesmijo 'Moja mati kuha kafe' ohranila zvoke ljudske glasbe.
Poezija in proza sta ponovno stopili v ospredje, ko so učenci Podružnične šole Vrhpolje deklamirali pesem 'Dežnik in marela'. Za njimi so za glasbeno vzdušje ponovno poskrbeli instrumentalisti, ki so se predstavili s pesmijo 'Džungla'. V nadaljevanju prireditve so občinstvo s plesno točko očarali učenci 1. razreda šole Vrhpolje, za njimi pa smo uživali še v klavirski točki.
Vrhunec prireditve je bila hudomušna dramska igra 'Sanjska šola', ki je na otroški način prikazala želje naših učencev. Za zaključek je poskrbel otroški zbor iz Vrhpolja, ki je z ubranim petjem pesmi 'Čiribiri' in 'Sonce za krta' Mire Voglar napolnil dvorano s toplino in ponosom na slovensko kulturno dediščino.
Dogodek ni bil le poklon Francetu Prešernu, temveč tudi simbol kulturnega povezovanja. Ob tem smo simbolično vstopili v novo poglavje Evropske prestolnice kulture, saj sta Nova Gorica in Gorica dan kasneje začeli skupno, brezmejno pot kulture.
Iskrena hvala vsem nastopajočim, sodelavcem in obiskovalcem, ki so prispevali k temu čudovitemu praznovanju. Naj živi kultura!
Nika Papež