Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.11.2018

jasno
Ponoči bo na Primorskem še precej jasno, v notranjosti Slovenije pa se bo postopno pooblačilo. Še bo pihal veter vzhodnih smeri, na Primorskem zmerna do močna burja. Jutranje temperature bodo od -3 do 2, na Primorskem okoli 4 °C.
2°C | 10°C
torek, 19.11.2018
4°C | 8°C
sreda, 20.11.2018
5°C | 7°C
četrtek, 21.11.2018
4°C | 12°C
petek, 22.11.2018
5°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 17.11.2018 ob 18h
V nedeljo bodo najmočnejši sunki burje predvsem v Vipavski dolini lahko presegli hitrost 100 km/h.
2°C
10°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Odprtje razstave 'Cesar na štirih prestolih – ......


KULTURA, DOGODKI

| |
22.03.2018      10:42
A A

Odprtje razstave 'Cesar na štirih prestolih – življenjska pot Karla IV.'Deli:

20. marca je v prostorih Univerze v Novi Gorici, v dvorcu Lanthieri v Vipavi, potekalo odprtje razstave 'Cesar na štirih prestolih – življenjska pot Karla IV.'
Razstava, ki jo organizirata Veleposlaništvo Češke republike v Ljubljani v sodelovanju z Univerzo v Novi Gorici, na štirinajstih barvnih panojih predstavlja življenje in delo enega najpomembnejših cesarjev poznega srednjega veka, ki je močno vplival na zgodovino cele Evrope. Razstavo dopolnjujejo doprsni kipi cesarja in njegovih štirih žena.
Češki kralj in nemško-rimski cesar Karel IV. (1316–1378) je cenjen predvsem zaradi svoje modrosti, izobraženosti in diplomatske spretnosti. V času njegove vladavine so češke dežele doživele izjemen gospodarski ter kulturni razcvet in Praga je postala kulturna metropola Svetega rimskega cesarstva. Novo podobo je dal tudi Praškemu grada, ki do danes ostaja sedež predsednika države. Med njegova ključna dejanja sodi tudi ustanovitev prve univerze severno od Alp, s čimer je močno vplival na razvoj izobraževanja in znanosti. Njegova vizija močne centralizirane Evrope brez vojn je aktualna tudi v današnjih časih.
Karel IV. je sodi med izjemne evropske politike takratnega časa in se ga spominjamo prav v letošnjem letu, ko Češka republika praznuje 100. obletnico nastanka samostojne države. Leta 2016 pa je bila na pobudo vlade Češke republike s podporo Luksemburga, Poljske in Slovaške 700. obletnica njegovega rojstva uvrščena na Unescov seznam pomembnih svetovnih obletnic.
Avtorji potujoče razstavo, ki je bila razstavljena ne samo v Pragi, temveč v številnih evropskih mestih, npr. Bruslju, Strasbourgu, Münchnu, Mainzu, Milanu, ruskem Nižnjim Novgorodu, slovaških Pieštanih itn., so zgodovinarji s Karlove univerze v Pragi in Narodne galerije v Pragi. Razstavo sta odprla veleposlanica Češke republike v Sloveniji Nje. eksc. Věra Zemanová in rektor Univerze v Novi Gorici prof. dr. Danilo Zavrtanik.

Ogled razstave bo mogoč do 13. aprila (od ponedeljka do petka med 9.00 in 17.00 uro).

Andreja Leban, Stiki z javnostmi
Povezave:www.ung.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 203
Izšla: 15.11.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Bodite prvi pri oddaji mnenja.