Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Trzin
DANES
19°C
13°C
JUTRI
17°C
9°C
Oceni objavo

Delavnica cianotipije na temo invazivnih tujerodnih rastlin

Naslov projekta: mladinc Trzin

Številka projekta: 2023-1-SI02-KA154-YOU-000131790                                                       

Vrsta aktivnosti: Delavnica cianotipije na temo invazivnih tujerodnih rastlin

Datum: 22. avgust 2024

Kraj izvedbe: Trzin, Slovenija

Poročilo: delavnica cianotipije na temo tujerodnih invazivnih rastlin

V četrtek, 22. avgusta 2024, so članice in člani projekta mladinc Trzin organizirali likovno delavnico na temo invazivnih tujerodnih rastlin. Delavnica je v dopoldanskem času potekala v Mladinskem klubu in njegovi okolici. 15 udeleženk in udeležencev vseh starosti se je pod vodstvom fotografa in vizualnega umetnika Jerneja Šimca spoznalo s cianotipijo, staro analogno fotografsko tehniko, ki je ime dobila po svoji značilni modri barvi.

Na akvarelni papir so udeleženci najprej z valjčki nanesli svetlobno občutljivo emulzijo. Med čakanjem, da se emulzija posuši, so se sprehodili od Mladinskega kluba do mostu, kjer na brežini Pšate raste invazivni japonski dresnik. Na poti so nabirali rastline, ki so jim služile kot material za ustvarjanje. Po vrnitvi s terena so premazane papirje odnesli ven, pri čemer so pazili, da jih ne izpostavijo svetlobi. V senci drevesa so na papir polagali rastline, s katerimi so ustvarjali izbrane kompozicije. Papir so nato izpostavili neposredni sončni svetlobi in opazovali, kako emulzija pri tem spreminja barvo. Po petnajstih minutah so papir potopili v vedro vode, da so izprali emulzijo, barva na papirju pa se je nenadoma spremenila iz rjavo-rumenega odtenka v značilno modro barvo. Za še temnejše in intenzivnejše modre odtenke so ustvarjene fotograme premazali z vodikovim peroksidom in jih posušili na soncu.

Skozi delavnico so spoznavali fotografijo kot medij pisanja s svetlobo in ustvarili vsak svoj fotogram z uporabo tako invazivnih kot drugih rastlin. Prepoznavanje invazivnosti tujerodnih rastlin in njihovih učinkov na okolje se je izkazalo tudi skozi proces cianopije, kjer je, v kompoziciji rastlin na papir, japonski dresnik prepustil najmanj sončne svetlobe skozi svoje liste, prav tako kot v naravi, kjer se razrašča čez vse in ne pusti drugim rastlinam prostora in svetlobe za rast.

Foto: Jernej Šimec in Marjeta Trstenjak

Financirala Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.

Oglejte si tudi