Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 14.11.2018

delno oblačno
Ponoči se bo pooblačilo v vzhodnih krajih, oblačno bo ostalo tudi drugod v notranjosti Slovenije. Jasnilo se bo na Primorskem, kjer bo zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, ob morju 12 °C.
8°C | 14°C
četrtek, 13.11.2018
8°C | 17°C
petek, 15.11.2018
5°C | 12°C
sobota, 16.11.2018
1°C | 9°C
nedelja, 17.11.2018
2°C | 8°C
Opozorila
Torek, 13.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

VEČER RIME IN GLOBINE V DVORCU NOVO CELJE


KULTURA

| |
04.10.2017      13:30
A A

VEČER RIME IN GLOBINE V DVORCU NOVO CELJEDeli:

29. 9. 2017 smo na Večeru rime in globine v sodelovanju z Zavodom za kulturo, šport in turizem Žalec predstavili 19. številko revije za književnost in kulturo Vpogled, ki jo izdaja omenjeni zavod. Tokrat poleg poezije, proze, dramatike in esejistike prinaša Vpogled tudi celovit prispevek o Epilogu, razstavi ob zaključku štiriletnega projekta Prostor, Telo in Medij v prehajanju, ki je potekal v Savinovem likovnem salonu Žalec, s čimer se je poslanstvo revije razširilo. Revijo sta predstavila odgovorni urednik dr. Zoran Pevec in članica uredništva Marija Končina, poglavje o Epilogu pa mag. Alenka Domjan, ki je napisala tudi uvodnik.

Razpeti med bogatimi vizualnimi in besednimi podobami ter glasbo slovenskega glasbenika, skladatelja in avtorja multimedijskih vsebin Staneta Špegla smo začutili ustvarjalni ritem slam poezije skupine SLjEMERČINE v sestavi Barbara Tadina, Aljaž Primožič, Tilen Letner, Lana Vincelj, Tamara Levar in Kristian Koželj, ki deluje v okviru Gimnazije Celje-Center s sodelovanjem Osrednje knjižnice Celje od septembra 2016. Organizirajo redne mesečne večere slam poezije in občasne pesniške akcije, kot je bil denimo pesniški flashmob v središču Celja ob svetovnem dnevu poezije. So tudi pobudniki in soustvarjalci dijaške literarne revije Podstrešje. Stane Špegel se je tokrat predstavil pod enim od številnih umetniških imen: Plastic Mono Band. V maniri terasnih one-man bendov je na svoji v lastnem laboratoriju sestavljeni fotonski žitari ob asistenci računalnika kot odziv na pet tematskih sklopov projekta Prostor, Telo in Medij v prehajanju odigral pet, posebej za ta večer kreiranih kompozicij: Eros, Patos, Eksodus, Etos in Logos. 

Večeri, kot je ta, nas opozarjajo, da so včasih umetniška dela razvaline, ki opozarjajo na okrutne zgodovinske dogodke in onemogočajo pozabo, pomembna so v diktaturah in demokracijah, saj so te pogosto zgolj utvara in prevara oziroma navidezna svoboda, ki se utaplja v praznem potrošništvu. (Pogosto so v razsvetljeni avtokraciji veliko bolj cenili umetnost in svobodo mišljenja kot v tako imenovanih demokracijah.) Pesniki so še kako pomembni, saj po besedah izraelskega pesnika in pisatelja, nedavnega gosta na Dnevih poezije in vina na Ptuju, Amirja Orja opravljajo pionirsko delo odkrivanja novih stvarnih in imaginarnih svetov ter tudi vmesnega navidezno praznega prostora. Pogosto lahko šele iz sodobne poezije razberemo, kako se vrti in miruje današnji svet. 

Z obiskom nas je počastil mag. Igor Tršar, generalni direktor Direktorata za ustvarjalnost.

Beseda je zrak in dih, »nekatere umetnine živijo ob zvokovni podlagi, druge so neme, vendar tako zgovorne, da slutnjo zvoka sprožijo v opazovalcu samem« (Katarina Kukovič).
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Tabor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!