Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

delno oblačno
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno in ponekod po nižinah sprva megleno. V notranjosti Slovenije se bodo občasno pojavljale manjše padavine, deloma plohe. Zapihal bo severni do severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 14, na Primorskem do 18 °C.
9°C | 14°C
ponedeljek, 20.10.2018
6°C | 19°C
torek, 22.10.2018
4°C | 15°C
sreda, 23.10.2018
4°C | 16°C
četrtek, 24.10.2018
5°C | 17°C
Opozorila
Nedelja, 21.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predavanje Mojce Štruc o lažnih novicah


KULTURA

| |
11.12.2017      12:13
A A

Predavanje Mojce Štruc o lažnih novicahDeli:

V četrtek, 7. decembra 2017, je v Občinski knjižnici Prebold potekalo predavanje z naslovom Lažne novice: njihov pojav in kako jih prepoznati. O tej aktualni in nadvse pereči tematiki je predavala novinarka Mojca Štruc, poznavalka delovanja medijev v digitalni dobi, sodelavka Zavoda Časoris, ki je namenjen medijskemu opismenjevanju otrok. Prireditve se je udeležil tudi podžupan Občine Prebold Marjan Golavšek.

Ko govorimo o lažnih novicah (angl. fake news), mislimo na lažne, pogosto senzacionalistične informacije, ki se širijo pod krinko novinarskega poročanja. Videti so kot novice, delujejo kot novice, delijo se kot novice, ampak niso novice – so laži. Pripravljene so z namenom podrejanja javnosti za dosego lastnih ciljev oziroma interesov, največkrat finančnih ali političnih. Skrb zbujajoč je podatek, da kar 80 odstotkov uporabnikov spleta ne loči med resničnimi in lažnimi novicami. Večinoma smo prepričani, da je novica verodostojna, če vključuje veliko vsebinskih podrobnosti, fotografijo ali če ima naveden vir informacije. Toda to ni nujno dovolj. Danes obstajajo podjetja, ki se ukvarjajo izključno s pisanjem lažnih novic in imajo način novinarskega dela tako premišljen, da so vsebine, ki jih objavljajo, prepričljive, tudi če so neresnične. Življenje v digitalni dobi prinaša mnoge prednosti. Pa tudi mnoge zanke. Vsakodnevna zasutost z informacijami nas sili v površno spremljanje medijev in povzroča, da poleg prinašalcev kakovostnih in za nas pomembnih informacij kot medije razumemo vse, kar nas informira. Podatki razkrivajo, da kar polovica aktivnih državljanov vse svoje informacije pridobiva na Facebooku. Da bi ohranili lastno zavest, se moramo nujno naučiti ločevati prave od lažnih novic. Kako to storimo, smo izvedeli v predavanju.

V tempu življenja, ko je hitrost vplivnejša od resnice, je težko pričakovati, da bo vsak uporabnik medijev pri vsaki od novic uspešno prepoznal, kaj je resnično in kaj lažno. Zato je še bolj nujno, da ukrepamo kot družba. V luči uvida, kako mediji vplivajo na naše življenje in medsebojne odnose, se moramo truditi za privzgojitev medijske pismenosti posameznika. Za zdaj smo pri tem šibki, kar pa pomeni le, da imamo ogromno možnosti za izboljšanje stanja.

Besedilo: Mojca Štruc
Fotografije: Darko Naraglav
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Tabor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2018
Danes ni dogodkov.
23.10.2018 | Družabni dogodki
Čarodej v Občinski knjižnici Prebold

Bodite prvi pri oddaji mnenja.