Logo MojaObčina.si
DANES
29°C
18°C
JUTRI
27°C
16°C
Oceni objavo

Dolgotrajna oskrba starejših

CSD Osrednja Slovenija – zahod je v torek, 11. junija, v Kočevju organiziral posvet na temo dolgotrajne oskrbe, ki se ga je udeležila tudi predstavnica Ministrstva za solidarno prihodnost, Mojca Frelih. Namen posveta je bila predstavitev izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi, vloge CSD ter spodbuda k sodelovanju deležnikov v lokalnem oz. regijskem okolju. Svoje naloge, ki se na področju skrbi za starejše že opravljajo, so predstavili Ksenija Gorše, strokovna delavka na CSD, Lidija Vardjan, direktorica Doma starejših občanov Kočevje, Gregor Levič, direktor Zavoda Jutro in Danica Štimac, vodja patronažne službe ZD Kočevje. Ob tem so izpostavili pomisleke in vprašanja, ki jih imajo glede izvajanja nalog na področju dolgotrajne oskrbe, predvsem pri iskanju kadra za izvajanje predvidenih storitev, pa tudi na stroge pogoje, ki jih bo moral izpolnjevati posameznik za pridobitev pravice do dolgotrajne oskrbe. Posveta smo se udeležili tudi predstavniki Občin in ob tem opozorili na nedorečenost financiranja dolgotrajne oskrbe na domu, za katero Zakon določa, da jo morajo od 1. 7. 2025 dalje zagotavljati Občine. Dolgotrajna oskrba na domu ne nadomešča sedanje storitve pomoč na domu, saj je razlika med eno in drugo storitvijo tudi v tem, da je pomoč na domu namenjena vsem starejšim občanom in je za uporabnike plačljiva po subvencionirani ceni, med tem ko bo za storitev dolgotrajne oskrbe potrebno izpolnjevati več kriterijev, storitev pa naj bi se krila iz sredstev zavarovanja za dolgotrajno oskrbo in proračuna RS.

Oglejte si tudi