Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno, zjutraj bo po nekaterih kotlinah in dolinah megla. Popoldne v hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. V Vipavski dolini in na Krasu bo prehodno pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
15°C | 27°C
petek, 19.09.2018
15°C | 28°C
sobota, 21.09.2018
14°C | 30°C
nedelja, 22.09.2018
15°C | 20°C
ponedeljek, 23.09.2018
13°C | 21°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
27°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Tinktura iz pelina ( Artemisia absinthium)


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
06.06.2016      12:33
A A

Tinktura iz pelina ( Artemisia absinthium)Pelin ob Javorski energijski, učni poti
Pelin ob Javorski energijski, učni poti
Deli:
Tinktura iz pelina se je znašla v naši ponudbi v času, ko pelin veselo raste ob Javorski energijski, učni poti in je pravi čas za izdelavo Tinktur iz pelina po receptu babic, pod brentom Janez Javorski. Sestavine so iz EKO kmetije.

Tinktura iz pelina vzbuja tek, pospešuje prebavo, odpravlja krče in napihnjenost. Deluje proti protinu in revmi ter spodbuja delovanje ledvic, lajša jetrne in želodčne težave. Odličen je proti malariji in parazitom. V kombinaciji s Tinkturo iz črnega oreha je odličen čistilec prebavnega trakta.
Zunanje se uporablja za izpiranje ust pri slabem zadahu, za obkladke pri nespečnosti, pri zdravljenju ran, kožnih razjedah, ugrizov insektov in mozoljavosti.
Tinktura iz pelina pomaga predvsem pri ženskih težavah.
Ob tem pelin vpliva na:
 • spodbujanje apetita in je učinkovit v borbi proti debelosti,
 • pomaga pri slabi prebavi (in sicer jo pospešuje ter preganja črevesne zajedalce) ter bolečinah in boleznih želodca in črevesja (npr. kronični gastritis, zgaga, prehlajeni želodec, driska, homeroidi itd.),
 • zdravi vnetja prebavnega trakta,
 • zdravi obolenja žolča (njegovo zmanjšano delovanje) in jeter ter bolezni ledvic,
 • pomaga pri slabokrvnosti in boleznih krvi,
 • odvaja vodo iz telesa,
 • ščiti pred pljučnimi obolenji,
 • zdravi nespečnost, psihično izčrpanost ter bolezni centralnega živčnega sistema in živčna obolenja (epilepsija, histerija),
 • pomaga pri balansiranju napihnjenosti, zdravljenju depresije, diabetesa, revme, vrtoglavice in slabega ustnega zadaha,
 • sproža menstruacije, lajša menstrualne težave in zdravilno deluje pri boleznih ženskih spolnih organov,
 • pomaga pri motnjah v delovanju hormonskih žlez,
 • zdravilno deluje pri vročini in okužbah,
 • lajša pike insektov in učinkuje zdravilno pri zastrupitvi z gobami in strupenimi rastlinami,
 • zdravi rane, kožne razjede in mozoljavost.

Sladki pelin  je ta hip najbolj iskana rastlina v boju zoper najbolj agresivne oblike raka. Zakaj je temu tako, nam odstira pripoved Janeza z Gorenjske, devetinpetdesetletnega upokojenega šoferja. Pred poldrugim letom so mu operirali črevo. Lani septembra so mu odkrili metastaze raka na jetrih. Pred operacijo je osemindvajset dni, vsak dan zjutraj in zvečer, pil čaj iz pelina, ob tem pa je dvakrat na dan zaužil tudi železove tablete; sladki pelin je najučinkovitejši zoper raka v kombinaciji z železom.

Pelin je zdravilna rastlina, katero kot domače zdravilo beležijo že egipčanski papirusi izpred 3000 let pr. n. št. in pri katerem beležimo zdravilno delovanje eteričnih olj in grenčin. Pri težavah s krvnim pritiskom manjše količine pelina krvni pritisk povečajo in večje znižajo.

Pri primerni uporabi pelina, kjer uporabljamo njegove zdravilne učinkovine, moramo biti tudi pozorni, da pelina ne zaužijemo za čas nosečnosti, pri nevarnosti možganske kapi in pri težjih zdravstvenih težavah brez posveta z osebnim zdravnikom.  Pelin vsebuje tujon, ki  v večjih količinah deluje toksično na mišično živčni sistem, kar lahko privede do trebušnih krčev, omotičnosti, zastrupitve, bruhanja, glavobola in povzroči psihične težave. Zato se ne priporoča v katerikoli obliki nosečim ženskam, saj je abortivno sredstvo. Ob tem pa ga ni primerno uživati tudi med dojenjem.
Tinktura iz pelina je naraven izdelek.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šmartno pri Litiji!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
September 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.09.2018
Danes ni dogodkov.
22.09.201 | Tečaji in delavnice
Zeliščarski festival Diši po zeliščih
22.09.201 | Tečaji in delavnice
Zeliščarski festival Diši po zeliščih
28.09.2018 | Kultura
Noč raziskovalcev na gradu Bogenšperk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.