Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo sončno, nastalo bo nekaj vročinskih neviht. Ponekod bo pihal južni do zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
20°C | 34°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 31°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 15h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
20°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

ČEMAŽ NA KROŽNIKU SKOZI VSE LETO


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
29.03.2015      13:00
A A

ČEMAŽ NA KROŽNIKU SKOZI VSE LETO


Vas je presenetil vonj česna sredi gozda? Super, znašli ste se na rastišču čemaža, ene najbolj užitnih in koristnih spomladanskih rastlin. Da pa ne bi to dobroto uživali samo v pomladanskem času, si lahko pripravimo česnov shranek, ki je uporaben do naslednje sezone. Če ga prej ne zmanjka, seveda. Poleg tega je še kar nekaj drugih možnosti za konzerviranje za daljši čas.


Neokrnjene poljane čemaža(foto Jožica Bajc Pivec)
Neokrnjene poljane čemaža(foto Jožica Bajc Pivec)
Deli:

 

V kulinariki lahko čemaž uporabljamo na sto in en način. Pomembno je samo to, da ga ne kuhamo, če hočemo ohraniti vse njegove učinkovitosti.  V spomladanskih mesecih ga uživamo svežega, dokler ga le lahko še naberemo. Uporaben je v vseh jedeh, kjer sicer uporabljamo česen in čebulo. Uporabljamo vse njegove dele: čebulice, liste, popke, socvetja  in mlade plodove s stebli vred. Z njim posipamo jedi tam in tako, kot sicer uporabljamo peteršilj.

 

Čemaž z oljčnim oljem in himalajsko soljo

Očiščene liste čemaža v multipraktiku drobno narežemo. Za lažje rezanje dodamo oljčno olje. Drobno sesekljani masi dodamo himalajsko sol po okusu in oljčno olje. Pripravek tesno naložimo v steklene kozarce, pri tem pazimo, da ni zračnih mehurčkov in ga na vrhu zalijemo z olivnim oljem. V temnem in hladnem prostoru počaka tudi do nove sezone.

Ta pripravek lahko uporabljamo za pripravo namazov, omak, juh, nadevov, … Pri tem pazimo le, da ne presolimo jedi, ker je čemaž že soljen. Po uporabi preostanek čemaža v kozarčku poravnamo in dolijemo oljčno olje, tako da ga lepo pokrije. 

 

Čemažev pesto

Uravnoteženo razmerje je ena : ena : ena, približno, kot pravi Dario Cortese v svoji Divji hrani. Ena tretjina čemaževih listov, ena tretjina oljčnega olja in ena tretjina pinjol. Čemaževe liste stremo v tolkaču ali zmeljemo s paličnim mešalnikom, zmešamo z oljem in dodamo zmlete pinjole. Malo posolimo in s tem napolnimo kozarčke. Pazimo, da med mešanico ne ostanejo zračni mehurčki. Dobro zapremo in shranimo na hladnem. Pestu lahko pred uporabo dodamo še parmezan.

 

Čemaž v oljčnem olju

To začimbno polivko delamo v razmerju ena proti ena. Na 100 g čemaževih listov dodamo 1 dl oljčnega olja. Čemaž stremo v tolkaču ali zmeljemo s paličnim mešalnikom in zmešamo z oljčnim oljem. Malo posolimo in dobro premešamo.  Z mešanico napolnimo manjše kozarčke, ki jih shranimo v hladni in temni kleti. Ko kozarec odpremo, ga shranimo v hladilniku. S tem pripravkom jedi obogatimo, ko so že na krožniku.

 

 

VENDAR POZOR:

 

Čemaž ne prenese zamenjave!

 

Zato, ko se odpravite nabirat čemaž, sledite vonju. Ta zanesljivo izdaja najboljša rastišča. Vendar se v njegovi bližini zelo rade znajdejo tudi zelo strupene rastline, kot so: Čmerika Veratrum album,  Jesenski podlesek  Colchicum autumna, Šmarnica Convallaria majalis  in  Pegasti kačnik  Arum maculatum. Zaradi tega moramo biti pri nabiranju zelo pazljivi. Nabiramo posamezne liste in ne »kosimo« vsega povprek.  Ko prinesemo nabrana zelišča domov, jih razgrnemo po mizi in list za listom še enkrat pregledamo, da zagotovo ne pride do zamenjave.

 

 

Jožica Bajc Pivec

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šmartno pri Litiji!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.06.201 | Družabni dogodki
Pohod Litija- Čateška gora- gabrska gora
22.06.2017 | Družabni dogodki
POD SKUPNO STREHO, slovesnost ob dnevu državnosti
23.06.2017 | Umetnost
Pesmi mojih krajev: Koncert Mance Izmajlove
23.06.2017 | Družabni dogodki
KRESNA NOČ NA PRIMSKOVEM
22.06.201 | Družabni dogodki
Pohod Litija- Čateška gora- gabrska gora
22.06.2017 | Družabni dogodki
POD SKUPNO STREHO, slovesnost ob dnevu državnosti
23.06.2017 | Umetnost
Pesmi mojih krajev: Koncert Mance Izmajlove
23.06.2017 | Družabni dogodki
KRESNA NOČ NA PRIMSKOVEM
24.06.2017 | Kultura
OSREDNJA OBČINSKA PRIREDITEV OB DNEVU DRŽAVNOSTI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.