Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Šmartno pri Litiji: 880. obletnica prve ......


TURIZEM, ZAVODI

| |
17.11.2015      7:47
A A

Šmartno pri Litiji: 880. obletnica prve omembe v pisnih virih


Kraj Šmartno pri Litiji se je razvil na prometno strateškem območju, saj je skozenj že v prazgodovini vodila kopenska pot, ki je prostor današnje vzhodne Gorenjske povezovala s severno Dolenjsko. Dodaten pomen mu je zagotavljala še bližnja vodna pot po reki Savi; ta je vse do izgradnje Južne železnice veljala za glavno prometno žilo osrednjega dela današnje Slovenije.


Deli:

Kot so pokazale arheološke raziskave je bilo območje Šmartnega poseljeno že v prazgodovini, ko so na okoliških vrhovih zrasla prva stalna naselja. Prebivalci so se poleg kmetovanja ukvarjali tudi s predelavo železa. S prihodom pod rimsko oblast se je na mestu, kjer danes stoji Šmartno, razvilo naselje, na kar so opozorili julija 2015 odkriti rimski grobovi. Število grobov namiguje na večjo naselbino, vendar bodo za določitev njenega obsega potrebne dodatne arheološke raziskave.

V srednjeveških listinah se Šmartno pri Litiji prvikrat omenja leta 1135. Vaško naselje se je razvilo okrog cerkve sv. Martina, po katerem je kraj tudi dobil ime. Šmartno je bilo vezano na Dolenjsko, saj je bil šmarski vikar podrejen pražupniji Šentvid pri Stični, v sodnem smislu pa je bilo za to območje pristojno deželsko sodišče Višnja Gora. Kot nam razkrivajo številni srednjeveški dokumenti, se je prvotno celotno območje Litijske kotline imenovalo Litija, to ime pa se je najpozneje v 14. stoletju osredotočilo na novo nastali trg ob reki Savi. Sedež geografsko velike župnije, ki je na zahodu segala vse do Trebeljevega, je bil pri cerkvi sv. Martina v Šmartnem. O življenju prebivalcev iz tega časa ne vemo prav dosti. V leto 1470 sega najstarejša znana omemba vinotoča, kar služi kot podlaga za domnevo, da je bil kraj prometno in gospodarsko precej živahen.

Leta 1672 se je v te kraje priženil in priselil znani kranjski polihistor Janez Vajkard Valvasor (1641-1693). Po poroki tega leta sta z ženo Ano Rozino roj. Graffenweger s Slatne kupila gradove Bogenšperk, Lihtenberk in Črni potok. Slednjega je moral Valvasor zaradi finančnih težav prodati leta 1689, prva dva pa je obdržal do leta 1692, ko ju je moral zaradi nakopičenih dolgov prav tako odprodati. Na Bogenšperku je v letih 1678-1689 delovala bakrotiskarna, ki je bila prva te vrste na Slovenskem. Tu je Valvasor napisal tudi svoje najpomembnejše delo Slava vojvodine Kranjske (1689).

Šmartno je eden izmed krajev z najdaljšo šolsko tradicijo na Slovenskem, saj začetki organiziranega šolstva tu segajo že v začetek druge polovice 17. stoletja. Razvoj izobraževanja je potekal vzporedno z razvojem obrti. Šmartno si je verjetno že v srednjem veku zagotovilo vlogo gospodarskega središča širše okolice, čeprav mu nikdar ni uspelo doseči statusa trga. Sredi 19. stoletja sta tu začeli delovati lesna tovarna Izgorškovih in tovarna usnja Knafličevih.

V letih 1899-1901 je bila zgrajena nova cerkev sv. Martina v neogotskem slogu, ki danes velja za največjo krajevno znamenitost. Stavba ima gotski, baročno rebrast obok in dve baročni kapeli. Glavni oltar in prižnico je izdelal kamnosek Feliks Toman leta 1901, stranska oltarja pa leto pozneje. Med leti 1911 in 1913 je cerkev poslikal Anton Jebačin (oboke, križev pot in prečni ladji). V stranski kapeli so vzidane nagrobne plošče iz 16. stoletja.  Na hribu nad cerkvijo se nahaja najstarejša hiša v Šmartnem, zgrajena leta 1586, v kateri je v 17. stoletju delovala slikarska delavnica. Leta 1901 se je v Šmartnem rodil dr. Slavko Grum, eden najbolj znanih slovenskih dramatikov, od tod pa izvira še Davorin Hostnik, avtor prvega slovensko-ruskega in rusko-slovenskega slovarja. Šmarske korenine ima tudi dr. Fritz Pregl, edini slovenski nobelov nagrajenec.

Danes sta središči kulturnega in rekreativnega življenja v kraju kulturni dom in sodobno opremljena Športna dvorana Pungrt ob Osnovni šoli Šmartno. Šmartno se je nekoč ponašalo z velikim obratom Industrije usnja Vrhnika. S propadom usnjarske dejavnosti se je dobro razvil podjetniški sektor, predvsem v logistični in kovinarski industriji.

Jernej Kotar in Joži Vovk
(objava z dovoljenjem revije Levstikova pot)
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD LEVSTIKOVA POT? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ZAVOD LEVSTIKOVA POT
ZAVOD LEVSTIKOVA POT
SEVNO 44
Tel:041 649 351
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.2017 | Tečaji in delavnice
Praznična ustvarjalna delavnica za otroke
26.11.2017 | Družabni dogodki
Dobrote Jablaniške doline
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
25.11.2017 | Tečaji in delavnice
Praznična ustvarjalna delavnica za otroke
26.11.2017 | Družabni dogodki
Dobrote Jablaniške doline
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.