Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Med Litijo in Čatežem okrog 15.000 popotnikov ......


ŠPORT, TURIZEM

| |
16.11.2015      8:05
A A

Med Litijo in Čatežem okrog 15.000 popotnikov na Levstikovi poti


Izpred starega mestnega jedra Litije in od kulturnega doma v Šmartnem pri Litiji so se od pete zjutraj in vse do devete ure zgrinjale množice popotnikov na 29. mednarodno popotovanje po Levstikovi poti iz Litije do Čateža pri Trebnjem. Letošnji pohod je bil izveden tudi v okviru projekta Slovenija v gibanju, ki ga vodi Športna unija Slovenije.


Obnovljena Medvedova sušilnica sadja na Libergi
Obnovljena Medvedova sušilnica sadja na Libergi
Deli:

Po neuradnih ocenah je bilo na poti okrog 15.000 pohodnikov iz vseh koncev Slovenije in tujine. Med udeleženci je bil tudi dr. Wilmer Armando Depablos, venezuelski diplomat v Sloveniji s svojo ekipo veleposlaništva.

 

Vreme je bilo idealno za hojo in po nekaj letih deževnega vremena in blata na poti, so udeleženci letos hodili po suhi poti, z nekaj megle v dolini na začetku, prek dneva pa jih je spremljalo tudi sonce.

 

Pot je pohodnike vodila po skupni trasi skozi Slatno, Jelšo in Libergo do Preske nad Kostrevnico, kjer so se razdelili, eni severno prek Gobnika in Moravč, drugi pa južno prek Primskovega, s skupnim ciljem na Čatežu pri Trebnjem. Na več kot 20 lokacijah ob poti so domačini ponudili domače dobrote, tudi letos pa so prispevali več sto evrov za socialno ogrožene otroke iz litijske šole s prilagojenim programom.

 

Poleg uživanja v hoji in ob kozarčkih letos res dobrega cvička so si letos lahko ogledali obnovljeno sušilnico sadja na Libergi ter spoznavali prek 40 sadnih dreves, ki so bila v zadnjih dveh letih zasajena ob Levstikovi poti. Če želite tudi vi podrobneje spoznati vsa ta sadna drevesa, kliknite na www.sadovnjak.eu.

Že med potjo (nameščenih je bilo precej plakatov, ki so opozarjali na posledice prekomernega pitja alkohola), pa tudi na cilju, je bilo opaziti, da so udeleženci vzeli za svojega tudi letošnje geslo popotovanja: »Bodimo zadeti od svežega zraka in lepot narave, ne pa od alkohola«. Geslo smo izbrali iz vsebine intervjuja s prim. prof. dr. Markom Kolškom, dr. med., ki je objavljen v letošnji reviji Levstikova pot (www.revija-levstik.eu) in ga tudi ostali lahko v celoti preberete na naslovu http://levstik.si/?p=1412.

 

Tudi smeti je za pohodniki na poti vedno manj, na kar pa opozarjajo in prosijo tudi številna sporočila na tablah ob poti.

 

Na cilju na Čatežu se je že vse od 11. ure dalje odvijal bogat kulturni in zabavni program, na osrednji prireditvi Razhodnja ob 13. uri pa so sodelovali tudi Občinski pihalni orkester Trebnje, Trebanjske mažoretke, Folklorna skupina Nasmeh, Moški pevski zbor vinogradnikov Čatež, Dramska skupina P.L.I.N., Trebanjski oktet in Pihalni ansambel sveti Rupert.

 

Več tisočglavo množico je nagovoril Drago Bulc, predsednik Društva turističnih novinarjev Slovenije, kot predstavnik generalnega pokrovitelja letošnjega popotovanja pa jih je pozdravil tudi Marjan Kelvišar, direktor IMP Armature d.o.o. iz Ivančne Gorice.

 

Popotnike je obiskal tudi Levstikov Martin Krpan, mnogi pa so s Čateža ponesli domov tudi primorske kivije in kakije, ki so jih ponudili Primorci. Nenazadnje Levstikovci vzpodbujamo prav zasajanje sadja in pridelovanja lastnega sadja v domačih vrtovih.

 

Obljubili so si, da se ob letu sorej srečajo na jubilejnem 30. popotovanju po Levstikovi poti.

(Fotografije: Ladislav Zupančič, Brane Praznik, Rudi Bregar)
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD LEVSTIKOVA POT? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017
Danes ni dogodkov.
31.10.2017 | Družabni dogodki
NOČ ČAROVNIC NA GRADU BOGENŠPERK
31.10.2017 | Družabni dogodki
NOČ ČAROVNIC NA GRADU BOGENŠPERK

Bodite prvi pri oddaji mnenja.