Logo MojaObčina.si
DANES
16°C
3°C
JUTRI
18°C
7°C
Oceni objavo

Ivo Vajgl, slovenski poslanec v Evropskem parlamentu, je boter hruški tepka

“Skrb za ohranjanje avtohtonih sort sadnih dreves, tudi tepke, ki jo je k nam prinesla razsvetljena habsburška vladarica Marija Terezija, je del širše skrbi za naravno dediščino in kulturno identiteto, ki jo odgovorna skupnost prenaša na mlade rodove.” (Ivo Vagl)

Diplomiral je na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Med študijem se je začel ukvarjati z novinarstvom kot urednik univerzitetnih časopisov Katedra in Tribuna. Njegova prva zaposlitev je bila v dopisništvu agencije Tanjug za Slovenijo v Ljubljani. V naslednjih letih je bil dopisnik RTV Ljubljana in dnevnika Delo v Trstu, nato dopisnik Tanjuga v Bonnu.


Diplomatsko kariero je začel kot generalni konzul SFRJ v Clevelandu. Med letoma 1988 in 1990 je bil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva SFRJ v Beogradu, nato od dneva osamosvojitve Slovenije prvi tiskovni predstavnik slovenskega ministrstva za zunanje zadeve. Od 1992 do 1996 je bil slovenski veleposlanik na Švedskem in vseh nordijskih ter baltskih državah. Leta 1996 se je vrnil v Slovenijo in do leta 1998 opravljal funkcijo državnega sekretarja na ministrstvu za zunanje zadeve RS. Od 1998 do 2002 je bil slovenski veleposlanik v Avstriji in vodja slovenske misije pri OVSE s sedežem na Dunaju, od 2002 do 2004 pa slovenski veleposlanik v ZR Nemčiji. Leta 2004 je bil zunanji minister v vladi RS, od 2004 do 2008 pa svetovalec predsednika RS za zunanje zadeve. Leta 2008 je  bil izvoljen v Državni zbor RS, kjer je delo poslanca in predsednika odbora za zunanjo politiko opravljal do leta 2009, ko je prvič kandidiral za člana Evropskega parlamenta in bil tudi izvoljen.

 

Je ljubitelj umetnosti in glasbe, v prostem času se rad ukvarja tudi s športom (tenis, pohodništvo,  smučanje). Govorim angleško, nemško, italijansko, francosko in jezike narodov bivše SFRJ.

 

**************************************************************************************************************

 Hruška tepka

 

Tepka zraste do 20 metrov, drevo pa preživi do 200 let. Skorja debla je zelo hrapava, listi pa so suličaste oblike z mrežasto razporejenimi žilami. Cveti v maju in juniju, razmnožuje pa se s sejancem ali cepljenjem na sejance divje hruške. Zaradi naravne odpornosti ne rabi posebnega vzdrževanja.

Plod je sočen, okrogel, srednje velik, prva zelen, kasneje rumen. Običajno bogato rodi vsako drugo leto. Plodovi so zreli v septembru ali oktobru.

 

Po zaslugi Marije Terezije je še pred nekaj desetletji tepka rasla na skoraj vsaki kmetiji. Poznamo precej vrst, okrog 200. V zadnjih letih se zanimanje za stare sadne vrste, med njimi tudi tepko, ponovno vrača.

 

Več na www.levstik.si

Oglejte si tudi