Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 23.05.2018

oblačno
Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno, nastajale bodo plohe in predvsem na vzhodu posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 24 °C.
14°C | 24°C
četrtek, 24.05.2018
15°C | 24°C
petek, 25.05.2018
15°C | 26°C
sobota, 26.05.2018
15°C | 27°C
nedelja, 27.05.2018
15°C | 28°C
Opozorila
Sreda, 23.5.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
24°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kresna noč na Primskovem


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
29.06.2016      9:18
A A

Kresna noč na Primskovem


Kresna noč ima prav posebno moč. Takrat sonce doseže svoj vrh. Ob kresi se dan obesi. Čarobnost kresne noči smo lahko začutili in se o tem prepričali tudi na Dolnjem vrhu 23. junija 2016, ko smo v okviru Etnološkega društva Jurija Humarja Primskovo prvič zakurili Kres in obudili običaj Kresne noči ob prazniku sv. Janeza Krstnika.


Kresna noč na Doljnem Vrhu
Kresna noč na Doljnem Vrhu
Deli:

 

Kresove so v preteklosti netili na vrhovih hribov čim bližje nebu, okoli ognja so plesali, peli, vriskali, skakali čezenj ter hodili po žerjavici. Za naše prednike je bilo kurjenje kresov na Janezovo, Ivanovo ali Šentjanževo, eden najpomembnejših praznikov, poln bogate simbolike in nabit z magijo. Svojo moč so takrat preizkušale tudi vile in škrati. Ogenj zakurjen na kresno noč naj bi soncu pomagal ohraniti in pomnožiti njegovo moč. Čudežno moč naj bi imela tudi voda, umivanje v njej naj bi prinašalo zdravja in lepoto. Ne samo ogenj in voda tudi kresne rastline naj bi imele ob kresu posebno moč. Kresne rastline - praprot, kresnice, bela stelja, šentjanževke, ivanjščice ali Ivanove rože naj bi po starem ljudskem verovanju odganjale slabe sile in privabljale dobre.


Po maši v cerkvi Janeza Krstnika na Dolnjem Vrhu in po zapeti himni v počastitev dneva državnosti so uvod v praznik izvedli učenci OPZ PŠ in pevke domače vokalne skupine Gartrožce pod vodstvom zborovodkinje Rahele Sinigoj.

 

V nadaljevanju so bila predstavljena različna verovanja, šege in navade kresnega večera. Posebno moč naj bi imelo tudi praprotno seme. Odigrana je bila stara slovenska pripovedka o praprotnem semenu, v kateri hlapec zaspi na stelji in ker nevede dobi praprotno seme v žep, razume govorico živali. 

 

V nadaljevanju smo obudili še en pozabljen delček kulturne dediščine – ofiranje godovnikom na večer pred godom. Tokrat smo ofirali Janezom, Ivanom, Anžetom, Žanom in vsem, ki nosijo ime po Janezu Krstniku. Po izrečenih voščilih za god, je sledil blagoslov kruha, ki je bil prinesen v dar godovnikom. Po prižigu kresa in njegovem blagoslovu pa je sledilo družabno srečanje ob zvokih harmonike. Pridružili so se nam tudi pevci MOPZ Zagriški fantje, ki so zapeli vsem slavljencem ter pesem O kresu, ki je namenjena prav temu večeru.

 

Društvo se zahvaljuje vaščanom Dolnjega vrha za gostoljubje in pomoč pri organizaciji dogodka, gospodu župniku Jožetu Hauptmanu za blagoslov in mašo, gasilcem gasilskega društva Primskovo za pomoč, zborovodkinji Raheli Sinigoj, gospodu županu Rajku Meserku za obisk in vzpodbudne besede. Zahvaljujemo se tudi vsem nastopajočim ter vsem ostalim, ki so z veseljem in navdušenjem pristopili k ideji društva, da smo prvič pripravili kresno noč in s tem obudili še enega izmed lepih starih običajev.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ETNOLOŠKO DRUŠTVO JURIJA HUMARJA, PRIMSKOVO NA DOLENJSKEM? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ETNOLOŠKO DRUŠTVO JURIJA HUMARJA, PRIMSKOVO NA DOLENJSKEM
ETNOLOŠKO DRUŠTVO JURIJA HUMARJA, PRIMSKOVO NA DOLENJSKEM
GRADIŠČE-K. O. GRAD. IN POLJ. 17
Tel:(01) 897 51 59
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.05.2018
Danes ni dogodkov.
26.05.201 | Kultura
EX TEMPORE GABROVKA
26.05.2018 | Kultura
Pomladni koncert Pevskega društva ZVON

Bodite prvi pri oddaji mnenja.