Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 22.09.2017

jasno
Danes bo večinoma sončno. Po nižinah bo zjutraj in dopoldne megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 22 stopinj.
6°C | 22°C
sobota, 23.09.2017
9°C | 22°C
nedelja, 24.09.2017
11°C | 19°C
ponedeljek, 25.09.2017
10°C | 16°C
torek, 26.09.2017
11°C | 19°C
Opozorila
Petek, 22.9.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kresna noč na Primskovem


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
03.07.2017      8:30
A A

Kresna noč na Primskovem


Čarobnost kresne noči smo lahko začutili in se o tem prepričali tudi na Dolnjem vrhu 23. junija 2017, ko smo v okviru Etnološkega društva Jurija Humarja že drugič zakurili kres in obudili spomine na običaj kresne noči ob prazniku sv. Janeza Krstnika.


Deli:

Kresna noč ima svojo moč. Ljudje so v poganskih časih prižigali kresove na kresno noč, da bi soncu pomagali ohraniti in pomnožiti  njegovo moč.

V organizaciji Etnološkega društva smo tudi letos zakurili kres na Dolnjem vrhu in obudili spomine na običaj kresne noči.

Po maši v cerkvi Janeza Krstnika na Dolnjem Vrhu in po zapeti himni v počastitev dneva državnosti so uvod v praznik izvedli pevci MOPZ Zagriški fantje. Kulturni program so obogatile tudi domače pevke, Gartrožce.

V nadaljevanju so bila predstavljena različna verovanja, šege in navade kresnega večera. Posebno moč naj bi imelo tudi praprotno seme. Odigrana je bila stara slovenska pripovedka o praprotnem semenu, v kateri hlapec zaspi na stelji in ker nevede dobi praprotno seme v žep, razume govorico živali. V vlogi gospodarice in hlapca sta se odlično izkazala in navdušila obiskovalce Lucija in Andrej Selan. Dogajanje na odru sta obogatila tudi  dobra vila in škrat. Kresne rože so ta večer odganjale slabe sile in privabljale dobre, otroci pa so jih uporabili za svojo igro. 

Obudili smo še en pozabljen delček kulturne dediščine – ofiranje godovnikom na večer pred godom. Tokrat smo ofirali Janezom, Ivanom, Anžetom, Žanom in vsem, ki nosijo ime po Janezu Krstniku. Po izrečenih voščilih za god, je sledil blagoslov kruha, ki je bil prinesen v dar godovnikom. Po prižigu kresa in njegovem blagoslovu je sledilo družabno srečanje.

Društvo se zahvaljuje vaščanom Dolnjega Vrha za gostoljubje in pomoč pri organizaciji dogodka, še posebej Stanku in Tatjani Golob, gospodu župniku za blagoslov in mašo, gasilcem Prostovoljnega gasilskega društva Primskovo za varnost in vsem ostalim, ki so kakorkoli pomagali, da je prireditev lepo uspela.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ETNOLOŠKO DRUŠTVO JURIJA HUMARJA, PRIMSKOVO NA DOLENJSKEM? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ETNOLOŠKO DRUŠTVO JURIJA HUMARJA, PRIMSKOVO NA DOLENJSKEM
ETNOLOŠKO DRUŠTVO JURIJA HUMARJA, PRIMSKOVO NA DOLENJSKEM
GRADIŠČE-K. O. GRAD. IN POLJ. 17
Tel:(01) 897 51 59
Koledar dogodkov Preglej vse
September 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.09.2017
Danes ni dogodkov.
23.09.2017 | Kultura
Striptiz
30.09.2017 | Kultura
Popjazziada
23.09.2017 | Kultura
Striptiz
30.09.2017 | Kultura
Popjazziada

Bodite prvi pri oddaji mnenja.