Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 19.06.2018

pretežno jasno
Zvečer bodo plohe povsod ponehale, ponoči se bo postopno zjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, v alpskih dolinah okoli 10, ob morju 20 °C.
14°C | 29°C
sreda, 20.06.2018
15°C | 29°C
četrtek, 21.06.2018
17°C | 31°C
petek, 22.06.2018
16°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 18.6.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

Ciril Zlobec: Edino moje čustvo od ......


INTERVJU

| |
02.11.2016      18:19
A A

Ciril Zlobec: Edino moje čustvo od predpubertete do sedaj je ljubezen


Za revijo Levstikova pot smo opravili tudi pogovor z akademikom Cirilom Zlobcem, pred leti tudi slavnostnim govornikom na cilju popotovanja po Levstikovi poti. Celoten pogovor z njim bo objavljen v reviji Levstikova pot, ki jo 12. novembra prejmejo udeleženci ob prijavi na jubilejnem 30. popotovanju. Z njim se je pogovarjal Luka Bregar in objavljamo del intervjuja.


Deli:

Slovenci vas poznamo kot pesnika ljubezni. Zakaj ste pisali prav o zaljubljenosti, hrepenenju, usodni ljubezni, pa tudi o dvomu, žalosti in oddaljevanju?

Jaz sem prepričan in izkustveno opredeljujem svojo poezijo kot poezijo doživljajskega značaja. Pišem samo to, kar tudi dejansko jaz osebno doživim. Ker sem že tako visokih let, je edino čustvo, ki ga doživljam od »predpubertete« do sedaj – ljubezen. Neko obdobje se začne in neha, ker ga prerasteš, se spremeniš. Ljubezni pa ne pojmujem v tistem klasičnem načinu, kljub temu je zanimanje za moje zbirke veliko. V svetovni literaturi je večina poezije (Petrarca, Dante, pri nas Prešeren) osredotočena na en vidik in to je nesrečna oz. neizpolnjena ljubezen. Pri meni pa je to normalna, študentska, družinska ljubezen, pa tudi ljubezen kljub izgubi dveh otrok.

Torej vse vrste ljubezni oziroma ljubezenskih čustev, ki so nekako tudi filozofska, če o njih razmišljaš. Ugotoviš, da je življenje neizmerno odprto, zato ker sam ustvarjaš nekaj razpoloženjskega in to kar se preprosto zgodi. Moraš preprosto najti eno obliko sožitja, ki ti jo življenje prinese. Zato mojo zadnjo zbirko berejo ne samo zaradi ljubezni ampak, ker je v njej možno priti do dialoga bralec – pesnik. Oba doživljata, da se ljubezen ohlaja in ponovno pride. V našem času, ki ga živimo, je toliko sovraštva in negativnih čustev, da v moji zbirki vidite protest do družbe oz. družbenega razmišljanja.

Vaše osebno sporočilo pohodnikom, ki že 30 let premagujejo pot med Litijo in Čatežem?

To je izjemen pojav, da je takšna odzivnost med pohodniki, ki spoznavajo slovensko deželo, tako geološko kot tudi značaje pokrajin, ki še danes niso povsem povezane. Kot Kraševec sem tudi član društva, ki ga imamo Primorci tu na začasnem delu v Ljubljani (pisatelji, umetniki…). Najprej pripadaš družini, očetu in materi, nato narodu. Narod sam, če ni vrednot, ki bi ga povezovale, je razbit med seboj. Zato se počutimo samo Kraševca, samo Primorca, samo Štajerca, samo Dolenjca in si rečeš, »vse preziram, samo sebe ne«.

Jaz mislim, da je Levstik, ta odzivnost, da niso samo Dolenjci hodili na te pohode ampak, da hodijo ljudje iz cele Slovenije, izjemna. Ta enotnost oziroma skupnost, ki se veseli, da jim je lepo in govorijo o dobrem razpoloženju, ki vlada na tem pohodu. Jaz temu rečem laična beatifikacija, nekaj kar je lahko samo športen ali rekreativen pojav, ki se poveže v kreativno kontinuiteto in postane pomembna eksistencialna vrednota. Te elemente imajo pohodniški dnevi zagotovo v ljudeh, da postanejo del pozitivnega oddajanja in sprejemanja, saj niso prišli, da bi se prepirali, ampak povezovali in družili.

Vsebino revije lahko spremljate na naslovu http://levstik.si/?page_id=8
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD LEVSTIKOVA POT? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ZAVOD LEVSTIKOVA POT
ZAVOD LEVSTIKOVA POT
SEVNO 44
Tel:041 649 351
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.06.2018
Danes ni dogodkov.
19.06.2018 | Družabni dogodki
DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠMARTNO VABI NA PIKNIK
22.06.2018 | Kultura
V mačjem mestu
22.06.2018 | Kultura
Koncert Ženskega komornega zbora ČarniCe
23.06.2018 | Družabni dogodki
Kresna noč na Primskovem
24.06.2018 | Kultura
Sloveniji za rojstni dan
19.06.2018 | Družabni dogodki
DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠMARTNO VABI NA PIKNIK
22.06.2018 | Kultura
V mačjem mestu
22.06.2018 | Kultura
Koncert Ženskega komornega zbora ČarniCe
23.06.2018 | Družabni dogodki
Kresna noč na Primskovem
24.06.2018 | Kultura
Sloveniji za rojstni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.