Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 25.05.2018

pretežno oblačno
Zvečer bodo še nastale krajevne plohe in nevihte, krajevno lahko tudi močnejše. Ponoči se bo sprva zjasnilo, proti jutru pa bo ponekod v notranjosti Slovenije nastala nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, v alpskih dolinah lahko tudi pod 10 °C.
14°C | 25°C
sobota, 26.05.2018
13°C | 26°C
nedelja, 27.05.2018
13°C | 28°C
ponedeljek, 28.05.2018
15°C | 28°C
torek, 29.05.2018
16°C | 29°C
Opozorila
Petek, 25.5.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

MEŠJAKOV VEČER V BOŠTANJU


TURIZEM

| |
22.01.2018      6:13
A A

MEŠJAKOV VEČER V BOŠTANJU


Repa in korenje sta dve v zadnjem času kar malo zapostavljeni živili v ljudski prehrani, če pa pogledamo v zgodovino, sta bili ti rastlini eno izmed glavnih in za zdravje zelo koristnih celoletnih živil za ljudi in domače živali, cenili pa so ju že stari Rimljani.


Deli:

Ta dva predstavnika korenovk, pa tudi preostale sorodne vrste, kot so pese, kolerabe, redkve, so bile glavna tema letošnjega že petega Mešjakovega večera v Boštanju, etnološke in kulinarične prireditve, ki jo organizira Turistično društvo Boštanj. K vsakoletni uspešni prireditvi pa vsako leto pomembno pripomorejo tudi Aktiv žena Boštanj, Društvo za biodinamično kmetovanje Ajda Posavje, Osnovna šola Boštanj ter druge organizacije in posamezniki iz krajevne skupnosti in bližnje okolice. Kulturni del prireditve je temeljil na Ljudskih pevcih iz Boštanja s harmonikarjem  in učencih OŠ Boštanj pod vodstvom prizadevnih mentoric, ki so pripravili pevski, harmonikarski, prozni, poetični in likovni prikaz teh pridelkov.

Navzočim v polni dvorani so predstavili biodinamično gnojenje in oživljanje zemlje iz tisočletne prakse, podeljevanje biodinamično pridelanih semen in pripravka iz gnoja iz roga za oživljanje zemlje. Predstavnica podjetja z biosemeni je ponudila celotno paleto najrazličnejših semen in predstavila še manj znane korenovke. Članice aktiva žena so predstavile več kot 30 različnih toplih in hladnih jedi, od bujte repe do aleluje, peciv, torte ter preostalih sladic in aranžmajev iz korenovk. Vse so obiskovalci lahko tudi poskusili. Organizirana sta bila tudi tekmovanje za najdaljši repin olupek in prikaz postopka ribanja in priprave repe za kisanje. Predstavljeni so bili tudi zdravilni učinki za čiščenja telesa s korenovkami. Na tej prireditvi smo tudi letos podelili priznanja najbolje ocenjenim jabolčnikom, sadnim vinom in sadnim sokovom. V ocenjevanje je prispelo 18 vzorcev, od katerih sta bila le dva neustrezna, dva pa delno neustrezna. Strokovna komisija pod vodstvom dr. Tatjane Košmer z Biotehnične fakultete Ljubljana je najbolje ocenila jabolčnik z oceno 17,63, ki ga je pridelal Špec Matej iz Orešja nad Sevnico, najbolje ocenjeni bistri sok z 18,43 je delo Jožeta Ratajca iz Rovišča in najbolje ocenjeni sok hrušk moštnic z oceno 18,6 Branimirja Obolnarja s Svibnega. Priznanja sta podelila Boris Orešek, domači priznani sadjar in vodja sekcije za sadjarstvo pri KGZ Slovenije, ki je med drugim dejal: »Jabolčnik je bil nekdaj zdravo, kmečko pogonsko gorivo, kot je danes nafta.« Pri podelitvi mu je pomagal predsednik Turističnega društva Boštanj Aleš Germovšek. Prireditev je uspešno vodil Ciril Dolinšek - Cili.


Janez Levstik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
29.05.2018 | Tečaji in delavnice
Drugi del tečaja prve pomoči za bodoče voznike in vse, ki želijo znanje obnoviti
29.05.2018 | Družabni dogodki
Tai chi vadba
01.06. - 03.06.2018 | Turizem
TRIDNEVNI POHOD KONJENIKOV PO MEJAH OBČINE SEVNICA
01.06.201 | Družabni dogodki
Degustacija mesnin na Kmečki tržnice Sevnica
01.06.2018 | Tečaji in delavnice
Demonstracijska vaja - večja prometna nesreča - Kal
01.06.2018 | Družabni dogodki
Ustvarjalnica: Risanje domačih živali
02.06.201 | Družabni dogodki
Sevniški mesečni sejem
02.06.201 | Šport
Kolesarjenje skozi Posavje
02.06.201 | Umetnost
XIV. Likovna kolonija Krmelj 2018
02.06. - 30.06.2018 | Družabni dogodki
Humanitarna akcija: izdelujemo ležišča za zapuščene živali
02.06.2018 | Družabni dogodki
Vrtna veselica - igra ansambel Banovšek -
03.06.201 | Turizem
Pohod po Marinkini poti

Bodite prvi pri oddaji mnenja.