Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.08.2018

jasno
Popoldne bo precej jasno, nastalo bo nekaj kratkotrajnih ploh in tudi kakšna nevihta. Na Primorskem bo še pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 33, na Goriškem do 35 °C.
16°C | 33°C
sreda, 22.08.2018
17°C | 32°C
četrtek, 23.08.2018
17°C | 32°C
petek, 24.08.2018
16°C | 32°C
sobota, 25.08.2018
17°C | 29°C
Opozorila
Torek, 21.8.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
33°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

MEŠJAKOV VEČER V BOŠTANJU


TURIZEM

| |
22.01.2018      6:13
A A

MEŠJAKOV VEČER V BOŠTANJU


Repa in korenje sta dve v zadnjem času kar malo zapostavljeni živili v ljudski prehrani, če pa pogledamo v zgodovino, sta bili ti rastlini eno izmed glavnih in za zdravje zelo koristnih celoletnih živil za ljudi in domače živali, cenili pa so ju že stari Rimljani.


Deli:

Ta dva predstavnika korenovk, pa tudi preostale sorodne vrste, kot so pese, kolerabe, redkve, so bile glavna tema letošnjega že petega Mešjakovega večera v Boštanju, etnološke in kulinarične prireditve, ki jo organizira Turistično društvo Boštanj. K vsakoletni uspešni prireditvi pa vsako leto pomembno pripomorejo tudi Aktiv žena Boštanj, Društvo za biodinamično kmetovanje Ajda Posavje, Osnovna šola Boštanj ter druge organizacije in posamezniki iz krajevne skupnosti in bližnje okolice. Kulturni del prireditve je temeljil na Ljudskih pevcih iz Boštanja s harmonikarjem  in učencih OŠ Boštanj pod vodstvom prizadevnih mentoric, ki so pripravili pevski, harmonikarski, prozni, poetični in likovni prikaz teh pridelkov.

Navzočim v polni dvorani so predstavili biodinamično gnojenje in oživljanje zemlje iz tisočletne prakse, podeljevanje biodinamično pridelanih semen in pripravka iz gnoja iz roga za oživljanje zemlje. Predstavnica podjetja z biosemeni je ponudila celotno paleto najrazličnejših semen in predstavila še manj znane korenovke. Članice aktiva žena so predstavile več kot 30 različnih toplih in hladnih jedi, od bujte repe do aleluje, peciv, torte ter preostalih sladic in aranžmajev iz korenovk. Vse so obiskovalci lahko tudi poskusili. Organizirana sta bila tudi tekmovanje za najdaljši repin olupek in prikaz postopka ribanja in priprave repe za kisanje. Predstavljeni so bili tudi zdravilni učinki za čiščenja telesa s korenovkami. Na tej prireditvi smo tudi letos podelili priznanja najbolje ocenjenim jabolčnikom, sadnim vinom in sadnim sokovom. V ocenjevanje je prispelo 18 vzorcev, od katerih sta bila le dva neustrezna, dva pa delno neustrezna. Strokovna komisija pod vodstvom dr. Tatjane Košmer z Biotehnične fakultete Ljubljana je najbolje ocenila jabolčnik z oceno 17,63, ki ga je pridelal Špec Matej iz Orešja nad Sevnico, najbolje ocenjeni bistri sok z 18,43 je delo Jožeta Ratajca iz Rovišča in najbolje ocenjeni sok hrušk moštnic z oceno 18,6 Branimirja Obolnarja s Svibnega. Priznanja sta podelila Boris Orešek, domači priznani sadjar in vodja sekcije za sadjarstvo pri KGZ Slovenije, ki je med drugim dejal: »Jabolčnik je bil nekdaj zdravo, kmečko pogonsko gorivo, kot je danes nafta.« Pri podelitvi mu je pomagal predsednik Turističnega društva Boštanj Aleš Germovšek. Prireditev je uspešno vodil Ciril Dolinšek - Cili.


Janez Levstik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.08.2018 | Tečaji in delavnice
JOGA v sevniškem grajskem parku
23.08.2018 | Kultura
Mladi in stari z roko v roki
26.08.2018 | Šport
27. Skok na Lisco
28.08.2018 | Tečaji in delavnice
JOGA v sevniškem grajskem parku
21.08.2018 | Tečaji in delavnice
JOGA v sevniškem grajskem parku
23.08.2018 | Kultura
Mladi in stari z roko v roki
24.08.2018 | Kino
Grajski kino pod zvezdami
24.08.2018 | Kino
Grajski kino pod zvezdami - Višja sila
26.08.2018 | Šport
27. Skok na Lisco

Bodite prvi pri oddaji mnenja.