Logo MojaObčina.si
DANES
26°C
11°C
JUTRI
28°C
10°C
Oceni objavo

Prvak festivala modre frankinje je Klet Krško

Dne 19. maja je na sevniškem gradu potekal že 13. festival modre frankinje, avtohtone slovenske sorte grozdja, ki je že od nekdaj med najbolj zastopanimi rdečimi sortami v vinorodni deželi Posavje. Obiskovalci so lahko pokušali vina kar 18 vinarjev in vinogradnikov. Za kulinariko so tokrat poskrbeli v Združenju JRE Slovenija. Kuhala sta Marko Pavčnik iz laškega Pavusa in Marko Magajne iz Galerije Okusov. Poskrbljeno je bilo za bogat spremljevalni program. Obiskovalci so se lahko udeležili dveh vodenih degustacij – na prvi so pod strokovnim vodstvom Valentina Bufolina, aktualnega sommelierja Slovenije, in Ožbeja Peterleta pokušali modre frankinje z letošnjega ocenjevanja, na drugi pa pod vodstvom Saša Dravinca in v družbi posavskih vinarjev Janka Kobala in Jerneja Žarna ter Mateja Zaro iz Istre ter Sebastjana Štembergerja s Krasa razmišljali o neizkoriščenosti potenciala sort in vin refošk in modra frankinja. Organiziran je bil brezplačni vodeni ogled gradu Sevnica. V sproščeni večerni del pa je obiskovalce s pesmijo popeljala Amaya (Maja Keuc), na kitari pa jo je spremljal Miha Koretič. Modro druženje se je končalo ob sproščenih ritmih, za katere je v grajskem atriju skrbel DJ Manuel, ter posavskih peninah, ki so jih stregli člani gostinske ekipe, ki s poletjem odpira vrata Grajske kavarne.

Največ pozornosti so bili ta večer deležni prejemniki priznanj letošnjega 13. ocenjevanja modrih frankinj, še posebej prvak festivala modre frankinje Klet Krško, ki si je naziv po letu 2017 pridobila z modro frankinjo Turn Premium letnik 2020.

Priznanja so prejeli:

zlato:

prvak Festivala modre frankinje Modra frankinja Turn Premium letnik 2020 Klet Krško

Ferdo Pinterič, modra frankinja letnik 2022

Klet Metlika, modra frankinja rose, suho

Vino Kozinc, penina Blanc de Noirs, 100 % modra frankinja

Klet Krško, modra frankinja suhi jagodni izbor, letnik 2012, sladko

srebrno:

Rudi Bec, modra frankinja letnik 2022

Stane Možič, modra frankinja 2022

Weingut Burg Ravensburg, Blaufrankisch GG 2011

Klet Metlika, modra frankinja rose, polsuho

Klet Metlika, Metliška penina rose

bronasto:

Kmetija Karlovček, modra frankinja letnik 2017

Ferdo Pinterič, modra frankinja rose

Klet Krško, penina Turn Emotion rose

Klet Pirc, penina rose

 

Čestitke.

Annemarie Culetto, KŠTM Sevnica

Foto: Klemen Bec za KŠTM Sevnica

Oglejte si tudi