Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

delno oblačno
Danes bo zmerno do pretežno oblačno, več sonca bo popoldne v vzhodnih krajih. V hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Popoldne in zvečer se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 °C.
12°C | 23°C
ponedeljek, 22.09.2018
15°C | 18°C
torek, 24.09.2018
13°C | 18°C
sreda, 25.09.2018
3°C | 15°C
četrtek, 26.09.2018
-1°C | 15°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
23°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava klekljanih del


KULTURA

| |
16.04.2018      6:28
A A

Razstava klekljanih delKlekljana čipka tudi v barvah
Klekljana čipka tudi v barvah
Deli:

                  Razstava kleklajnih del

     Klekljanje je starodavna obrt, ki se je v Sloveniji najprej pojavila v Idriji in se razširila po vsej Sloveniji. Osnovo klekljanja sestavljata dva osnovna premika niti: sukanje in križanje. Iz kombinacij teh dveh elementov nastajajo  premeti, ki ustvarjajo različne tehnike in po številu neomejene vzorce čipk. 

     Za klekljanje potrebujemo:blazino oz.bulo za klekljanje, ki je natlačena z žagovino in oblečena v platneno prevleko,košarico ali podstavekali stojalo, na kateri leži blazina,kleklje-posebno oblikovanje lesene palčke, na katere je navit sukanec,papir s skico čipke(papirec),bucike, ki jih zatikamo v blazino in okoli katerih zategujemo niti, kvačko,škarje in sukanec.Najpogostejši sukanec je iz bombaža, lana in svile, v različnih barvah in debelinah.Za izdelavo nakita (ogrlic,uhanov, zapestnic,brošk,...)največkrat uporabljamo metalizirane sukance v različnih barvah.

    Klekljane čipke najpogosteje uporabljamo kot okrasne všitke, zaključke za prte, prtičke, zavese. V zadnjem času je čipka dodatek oblekam vrhunske mode, tudi prestižni okrasek čevljem. Predstavlja prestižni estetski dodatek, saj krasi najlepše spodnje perilo, ovratnike, večerne kostume, rokavice, zapestnice in celo čevlje prestižnih znamk.Čipke pa lahko uporabimo tudi za slike in prinašajo domačnost v naš dom.    

     Na Upravni enoti Sevnica sem v aprilu pripravila razstavo svojih klekljanih slik in dve kombinaciji klekljane čipke in slikanja(akril tehnike).Izdelovala sem jih vsa leta učenja klekljarskih tehnik pod vodstvom Tine Železnik.Vključena sem v sevniško skupino Bucike,ki deluje pod okriljem Družinskega instituta Sevnica,kjer še naprej pridobivam svoje znaje.
     Vabim Vas na ogled moje razstave,ki bo za Vas postavljena eno leto.
                                                                                                             Tanja Košar 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
September 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.09.2018
Danes ni dogodkov.
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
25.09.2018 | Družabni dogodki
Tai chi vadba
28.09.2018 | Družabni dogodki
Kino in peka kokic
28.09.2018 | Kultura
ZLATO NA ČRNO-BELEM: Koncert tria Aeris
29.09.2018 | Družabni dogodki
SPOMINSKI POHOD PO KRULEJEVI POTI
02.10.201 | Družabni dogodki
Uvodno predavanje U3
02.10.2018 | Družabni dogodki
Tai chi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.