Logo MojaObčina.si

Sevnica

JUTRI
16°C
-4°C
PON.
16°C
-3°C
Deli
10583

Nekoč je bil Oder mladih

Dušan Senica, sevniški družinski zdravnik, se je še kot golobradi mladenič pridružil Odru mladih, eni najuspešnjših sevniških in posavskih gledaliških skupin, ki jo je leta 1972 ustanovil Rudi Filej. Ko je iskal igralce, so Senico in Mirana Rateja tja napotili z osnovne šole, kjer sta bila prekaljena recitatorja, zlasti na komemoracijah in borčevskih proslavah. "S pokopališča sva prišla naravnost na oder,” se je začetkov svoje gledalške kariere na sedmi Grajski tlaki, ki poteka v kavarni Graščakova hči na sevniškem gradu, skupaj s Petrom Žurajem spominjal Dušan. Skrb za lepo izreko jim je v šoli vcepila učiteljica Justina Pompe.
Petra Žuraja, ki je pozneje postal tudi režiser, je na oder pripeljal Janko Pondelak, ki je Fileju pomagal iskati potencialne talente. Zlata mladina Igorja Torkarja je ena izmed številnih predstav, ki so jo igrali sevniški gledališčniki in nato po predstavi pod odrom osupli zagledali avtorja Igorja Torkarja. 17 let je Oder mladih, ki je bil kot slovenska skupina nominiran za nastop v Korintu, dihal kot ena družina, vsi sobotni in nedeljski popoldnevi pa so bili rezervirani za vaje. “Danes zanimanje za gledališče med mladimi upada, v ospredju je denar,” je žalosten Žuraj, ki je lani ponovno zbral člane skupine Oder mladih. “Razmišljali smo, da bi naredili še kakšno predstavo. Vsi so se strinjali, “ pravi Žuraj, le da se je na koncu izkazalo, da bi bili vsi raje gledalci kot igralci.

N. Č. C.

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!